Dokonałem następnego zgłoszenia, zamykając masyw Włodarza: Soboń, Osówka, Moszna i Włodarz z czterema blokami - informuje Krzysztof Szpakowski ze stowarzyszenia "Riese". To już piąte zgłoszenie, które złożył w wałbrzyskim starostwie. - To gotowe obiekty ze skończonej części Riese - mówi nam eksplorator. Jego poprzednie zgłoszenia wstępnie zostały już potwierdzone.
- Wpłynęło do nas zawiadomienie. Przesłaliśmy je do odpowiednich instytucji, m.in. do wojewody dolnośląskiego, ministerstw i konserwatora zabytków - informuje Marika Tokarska, asystentka starosty wałbrzyskiego.
Krzysztof Szpakowski nie kryje zadowolenia. - Zawiadomienie dotyczy kolejnych trzech obiektów. Wszystkie znajdują się dookoła masywu góry Włodarz. W ten sposób właściwie zamykamy ten masyw - mówi enigmatycznie eksplorator. I dodaje, że to co odkrył pod ziemią tym razem "to gotowe obiekty ze skończonej części Riese". - Tak naprawdę to co obejmuje zgłoszenie jest większe niż wszystkie poprzednie obiekty, o których poinformowaliśmy służby - stwierdza prezes stowarzyszenia "Riese".
"Nie można wykluczyć, że coś tam jeszcze jest"
Czy piąte zgłoszenie rzeczywiście "kończy" sprawę Włodarza? - Nie można wykluczyć, że coś tam jeszcze jest - przyznaje eksplorator.
W środę w południe w wałbrzyskim starostwie odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Zostaną na nim przedstawione wyniki badań weryfikacyjnych czterech dotychczasowych zgłoszeń. Urzędnicy mają też podjąć decyzję co do planowanych odwiertów i użycia kamer inspekcyjnych. Wiadomo, że chcieliby żeby odwierty zakończyły się do 15 października.
- Prawdopodobnie zapadnie też decyzja co do terminu weryfikacji nowego zgłoszenia - uważa Szpakowski.
Georadar potwierdził istnienie "miasta pod ziemią"
Wcześniej wicestarosta wałbrzyski mówił nam, że badany teren, który obejmował poprzednie zgłoszenia rozciąga się na obszarze 200 hektarów. - Jest bardzo rozległy. Przechodzi pod użytkami zielonymi, lasami, drogami publicznymi i zabudowaniami - wyliczał Krzysztof Kwiatkowski. Pierwsze badania potwierdziły też istnienie podziemnego miasta w Górach Sowich.
Czym było "Riese"? O to od lat spierają się historycy i miłośnicy tajemnic II wojny światowej. Projekt był ściśle tajny, nie są znane jego plany. Wiadomo, że pod niemieckim kryptonimem krył się największy w III Rzeszy projekt górniczo-budowlany. Prace nad nim trwały w latach 1943-1945.
Odkrycie Szpakowskiego znajduje się na terenie gmin Walim i Głuszyca: Mapy dostarcza Targeo.pl
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24