Wrocław

Podczas remontu dachu znaleźli 122-letni rewolwer

Wrocław

UM WałbrzychRobotnicy podczas remontu dachu znaleźli rewolwer, naboje, skórzaną kaburę i... kapcie

Zabytkowy rewolwer, komplet amunicji, kaburę i... kapcie znaleźli robotnicy podczas remontu szkoły w Wałbrzychu. Teraz broń przebada policja, a o jej dalszym losie zdecyduje prokuratura.

W trakcie prac remontowych, prowadzonych na poddaszu gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu robotnicy odnaleźli porzucony przed laty rewolwer. To Mle z 1892 roku, który używany był przez armię francuską zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Tego typu rewolwery wykorzystywane była jako broń oficerów i niektórych podoficerów polskich jednostek, które były tworzone we Francji.

- Odnaleziona broń i kabura są w doskonałym stanie. To rarytas w tej kategorii broni – ocenia Anna Żabska, rzecznik prezydenta Wałbrzycha. Nie wiadomo jednak jak i kiedy broń znalazła się w budynku szkoły. Pewne jest jednak to, że produkcję tego typu broni zakończono w 1924 roku.

Rewolwer do muzeum?

Od razu po znalezieniu broń została zabezpieczona przez policję. – Teraz zostanie przekazana do Wrocławia na badania batalistyczne. Musimy sprawdzić czy nie była użyta do popełnienia przestępstwa. Jeśli nie to o jego dalszym losie zdecyduje prokurator – wyjaśnia asp. Joanna Żygłowicz z wałbrzyskiej policji. Być

może rewolwer trafi do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Do kogo należały kapcie?

Jednak zabytkowy rewolwer wraz z kaburą i amunicją to nie jedyne znalezisko dokonane podczas tego remontu.

Robotnicy między krokwiami dachu znaleźli też kapcie, które prawdopodobnie należały do tej samej osoby co rewolwer.

– Są w nie najlepszym stanie i znalazły się pod opieką archeologa. Na razie są zabezpieczone, zostaną opisane i przekazane do muzeum – relacjonuje Żabska.

Kolejny wałbrzyski skarb

To nie pierwsze takie znalezisko w Wałbrzychu. W listopadzie ubiegłego roku podczas prac modernizacyjnych ratusza odkryto butelkę z listem. Butelkę po piwie z pobliskiego browaru w Świebodzicach ukryło siedmiu pracowników, którzy w 1903 roku rozbudowywali ratusz.

Odkrycia dokonali pracownicy firmy remontującej dach szkoły przy ul. Limanowskiego w Wałbrzychu:

Mapa Targeo

Autor: tam/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: UM Wałbrzych

Pozostałe wiadomości