Sąd przedłużył areszt oskarżonemu o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib
Źródło:
PAP/TVN24 Wrocław
Prokurator o akcie oskarżenia ws. zabójstwa Kristiny z MrowinTVN24 Wrocław/ Andrzej Pawulkiewicz
wideo 2/35
TVN24 Wrocław/ Andrzej PawulkiewiczProkurator o akcie oskarżenia ws. zabójstwa Kristiny z Mrowin

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przedłużył do 5 grudnia areszt Jakubowi A. Mężczyzna jest oskarżony o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, grozi mu dożywocie.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Małgorzata Lamparska, sąd apelacyjny przedłużył areszt Jakubowi A. do 5 grudnia 2021 roku.

Akt oskarżenia w tej sprawie pod koniec maja trafił do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Nie wyznaczono jeszcze terminu pierwszej rozprawy.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Akt oskarżenia

A. został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator zarzucił mu również podżeganie innej osoby do dokonania zabójstwa Kristiny.

Według prokuratury A. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie. - W trakcie eksperymentu procesowego w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa. Informacje te znalazły potwierdzenie w innych dowodach zgromadzonych w sprawie – przekazał wcześniej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

W ramach śledztwa prokuratura otrzymała kilkadziesiąt opinii od biegłych z różnych dziedzin, w tym - jak wskazano - 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Z opinii biegłych psychiatrów badających A. na zlecenie prokuratury wynika, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia.

- Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości – podał prok. Orepuk.

Jakubowi A. grozi dożywocie.

Policja publikuje nagranie z zatrzymania 22-latka podejrzanego o zabójstwo Kristiny17.06| Nie stawiał oporu i - co można sądzić po ubiorze - nie spodziewał się wizyty policjantów. 22-latek podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin został zatrzymany na terenie Wrocławia. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów. Grozi mu dożywocie. policja dolnośląska

Wywiózł do lasu i zabił

10-letnia Kristina 13 czerwca 2019 r. około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu.

Rodzina 10-latki, mieszkańcy Mrowin, strażacy i policja rozpoczęli poszukiwania. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie, 6 kilometrów od Mrowin.

Początkowo śledczy informowali o tym, że do zbrodni doszło na tle seksualnym. Później okazało się, że sprawca chciał skierować podejrzenia śledczych na działanie pedofila. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10-latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Zatrzymany kilka dni później Jakub A. przyznał się do zabicia Kristiny. Oprócz zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku "motywacji zasługującej na szczególne potępienie" usłyszał także zarzut zbezczeszczenia zwłok i podżegania do zabójstwa. A. miał bowiem przez internet namawiać swojego znajomego do zabójstwa dziewczynki. Za pomoc miał oferować 10 tysięcy złotych.

Autor:ib

Źródło: PAP/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Dolnośląska Policja