Kolejne odkrycie pod Wałbrzychem? Władze gminy apelują o rozwagę

facebook.com/GminaMieroszow | Gmina MieroszówW tunelu miała znajdować się zwrotnica kolejowa. Gmina będzie chciała sprawdzić czy to prawda

Władze gminy Mieroszów (woj. dolnośląskie) zapowiadają zgłoszenie do starostwa powiatowego w Wałbrzychu odkrycia. Jakiego? Chodzi o tajemniczy tunel, który ma przebiegać pod górą Dzikowiec.

Dolnośląska "gorączka złota" nabiera rozpędu. Eksploratorzy i samozwańczy poszukiwacze skarbów "badają" tereny, które mogą kryć kolejne tajemnice. Tym razem na celownik wzięli 262-metrowy tunel kolejowy w Unisławiu Śląskim. Obiekt powstał w drugiej połowie XIX wieku.

"Z przekazów historycznych wynika, że w tunelu istniała zwrotnica kolejowa, która miała kierować składy pociągów pod górę Dzikowiec oddaloną od tunelu o ok. 1 kilometr" - czytamy na profilu gminy Mieroszów.

Poszukiwacze zrobili odwiert, urzędnicy zgłaszają

Wieści o poszukiwaniach dotarły do urzędników. - Mieliśmy liczne informacje o tym, że w ostatnich dniach tunelem bardzo mocno interesowali się eksploratorzy - mówi w rozmowie z "Radiem Wrocław" Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa. Dlatego pracownicy urzędu wzięli sprawy w swoje ręce i w sobotę pojechali w teren. Tam potwierdzili, że coś jest na rzeczy.

"Rzeczywiście w tunelu jest wyraźnie zarysowane miejsce, gdzie mógł istnieć wjazd do rzekomego tunelu biegnącego w stronę góry Dzikowiec" - piszą urzędnicy. Na miejscu znaleźli odwiert, który został wykonany "całkiem niedawno". Na skutek tych działań oderwała się część betonowego pokrycia tunelu.

Władze gminy zapowiadają, że w poniedziałek oficjalnie zawiadomią starostwo powiatowe w Wałbrzychu "o możliwości istnienia tunelu". I zgłaszają gotowość do przeprowadzenia badań geofizycznych. Te mają potwierdzić lub wykluczyć istnienie tunelu.

Czy to jest wjazd do kolejnego z tuneli kolejowych?Gmina Mieroszów | facebook.com/GminaMieroszow

Burmistrz apeluje do eksploratorów

Urzędnicy chcą tym samym przypomnieć, że pogoń za skarbami i rozwiązywaniem tajemnic często bywa niebezpieczna. Bez uzyskania odpowiednich pozwoleń jest też nielegalna. "Apeluję, aby w szale, który ogarnął cały nasz region, nie dokonywać poszukiwań bez odpowiedniego zabezpieczenia i wymaganych pozwoleń" - napisał Raczyński.

To m.in. ta mapa pomóc w poszukiwaniach tajemniczego tuneluGmina Mieroszów | facebook.com/GminaMieroszow

Intensywny czas dla poszukiwaczy

Zawiadomienie, które w starostwie powiatowym chcą zgłosić władze gminy Mieroszów będzie kolejnym, które w przeciągu miesiąca trafi do wałbrzyskiego starostwa powiatowego. W połowie sierpnia do urzędników, za pośrednictwem kancelarii prawnej, trafiło zawiadomienie od mężczyzn, którzy twierdzą, że znają miejsce ukrycia pociągu pancernego z czasów II wojny światowej. Jak pisali w zawiadomieniu w składzie mają znajdować się "przedmioty wartościowe, cenne materiały przemysłowe oraz kruszce szlachetne". Czytaj więcej na ten temat

Z kolei w piątek na konferencji prasowej wystąpił Krzysztof Szpakowski, który odkrył tajemniczy tunel kolejowy i wielopoziomowy kompleks korytarzy nieopodal Wałbrzycha. Jak powiedział wewnątrz obiektu, który jest częścią kompleksu Riese, może znajdować się "wszystko".

Kolejną tajemnicę ma skrywać tunel w Unisławiu Śląskim:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, Radio Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/GminaMieroszow | Gmina Mieroszów

Pozostałe wiadomości