Pod koniec stycznia rozpocznie się budowa podziemnego parkingu przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Zostanie wbudowany na tyłach hali, w miejscu, gdzie znajduje się obecnie plac postojowy. Koszt inwestycji, która ma się zakończyć na początku 2014 roku, to 62 mln zł.
Projekt zakłada budowę trzykondygnacyjnego, podziemnego parkingu, który będzie mógł pomieścić 770 samochodów osobowych. Na poziomie terenu powstanie także podjazd z placem manewrowym na 20 autokarów, natomiast na poziomie pierwszej kondygnacji znajdą się toalety. Przebudowane zostaną także ulice znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu.
- Parking powstanie na tyłach hali, przy ul. Kopernika, w miejscu, gdzie znajduje się obecnie plac postojowy - wyjaśnia w rozmowie z PAP Agnieszka Wardawa, rzeczniczka Hali Stulecia.
W miejscu dawnego pawilonu
W trakcie zorganizowanej w 1913 roku Wystawy Stulecia znajdował się tam tymczasowy pawilon Wystawy Budownictwa Ogrodowego, który poza funkcją wystawienniczą służył także do obsługi gości, pełnił funkcję restauracyjną oraz informacyjną.
- Pawilon ostatecznie rozebrano, a działka, użytkowana jako ogród ozdobny, była wielokrotnie wykorzystywana, jako miejsce dla tymczasowych pawilonów budowanych w celach targowo - wystawienniczych - tłumaczy Wardawa.
Budowa ruszy w styczniu
Przetarg na budowę parkingu ogłoszono w kwietniu 2011 roku. Rok później podpisana została umowa z głównym wykonawcą prac. W połowie stycznia wydane zostało pozwolenie na budowę i przekazano teren głównemu wykonawcy.
Rozpoczęcie prac zaplanowano na 28 stycznia.
Koszt inwestycji, która ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2014 r., to 62 mln zł.
Stulatka perłą modernizmu
Monumentalna budowla, zwana perłą wrocławskiego modernizmu, została otwarta 20 maja 1913 roku. Autorem projektu Hali Stulecia był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925. Hala ma 42 metry wysokości i 95 szerokości. Kopuła, która wieńczy budowlę, ma 67 metrów średnicy.
W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia.
Autor: balu/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: halastulecia.pl