Księga z polskim zdaniem trafi na listę UNESCO? Jest wniosek

W Ksiedze Henrykowskiej zapisano pierwsze zdanie po polsku
W Ksiedze Henrykowskiej zapisano pierwsze zdanie po polsku
Źródło: tvn24

Archidiecezja Wrocławska zabiega o wpisanie Księgi Henrykowskiej na Listę "Pamięć Świata" UNESCO. W treści spisanej w XIII w. kroniki opactwa cystersów znajduje się zdanie, której jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim.

Księga Henrykowska to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego.

- Wniosek o wpisanie Księgi Henrykowskiej na listę UNESCO podpisał metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W przyszłym tygodniu zostanie on wysłany do krajowego komitetu programu UNESCO „Pamięć Świata" – poinformował ks. Rafał Kowalski, dyrektor wydziału komunikacji społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Polskie zdanie

We wniosku podkreślono, że Księga Henrykowska jest unikatowym w skali światowej źródłem do poznania procesów wymiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały o kształcie przyszłej Europy.

Według ks. Kowalskiego, 10 marca Krajowy Komitet Programu UNESCO „Pamięć Świata" wybierze dwie z polskich propozycji aspirujących o wpisanie na tę listę. Znajdą się one wśród propozycji z całego świata, z których dwie zostaną wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO.

Księga Henrykowska to powstała w drugiej połowie XIII w. kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Księga jest spisana po łacinie, jednak w jej treści znajduje się zdanie, której jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim. Brzmi on „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.

Spis cennych dokumentów

Lista Pamięć Świata UNESCO to powstały w 1992 r. rejestr zabytków o charakterze dokumentacyjnym - rękopisów, druków czy dokumentów audiowizualnych. Na listę wpisywane są zabytki o znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym.

Lista obejmuje 300 dokumentów, w tym dwanaście reprezentujących polskie dziedzictwo. Znajdują się na niej m.in. autograf dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus" przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, rękopisy Fryderyka Chopina znajdując się w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Księga Henrykowska znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dr//ec / Źródło: PAP

Czytaj także: