Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że MFW wprowadzi w życie sugestie Waszyngtonu dotyczące jego polityki. Wcześniej minister finansów USA Scott Bessent oznajmił, że MFW i Bank Światowy muszą pozyskać zaufanie amerykańskiej administracji.
Georgiewa oświadczyła, że jej agencja ceni sobie opinię USA, które są największym udziałowcem MFW, a także że ona sama przyjmuje z zadowoleniem głos poparcia ze strony Bessenta.
Szef amerykańskiego resortu finansów powiedział w środę, że Georgiewa i szef Banku Światowego Ajay Banga są "dobrymi liderami", ale muszą pozyskać zaufanie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, koncentrując uwagę swych instytucji na ich głównej misji, czyli kwestiach makroekonomicznej stabilności i rozwoju gospodarczego.
Dodał, że obie te agencje oddaliły się od swych zasadniczych zadań, ponieważ koncentrowały się na takich sprawach, jak ocieplenie klimatyczne.
Georgiewa o klimacie
Georgiewa zareagowała na te słowa w czwartkowym wystąpieniu i wyjaśniła, że MFW nie ma sensu stricto ekspertów do spraw klimatu, ale koncentruje się na kwestiach związanych z jego ociepleniem z uwagi na sytuację krajów, którym z tego powodu grożą poważne problemy i potrzebują w związku z tym makroekonomicznej pomocy Funduszu.
Bessent, tak jak Georgiewa, wygłosił swe środowe przemówienie w kuluarach wiosennej sesji MFW i Banku Światowego. Postulował gruntowne zamiany w obu tych instytucjach, ale podkreślił zarazem, że USA zamierzają nadal angażować się w działalność międzynarodowych organizacji gospodarczych - przekazał "New York Times".
Dziennik podkreślił, że wystąpienie Bessenta, który również podczas późniejszych rozmów z dziennikarzami powtórzył, że Waszyngton nie zamierza się wycofywać w MFW i Banku Światowego, uspokoiło wielu polityków. Panowało bowiem wcześniej przekonanie, że Trump nie podtrzyma zobowiązań wobec tych organizacji.
"Niepewność jest niedobra dla biznesu"
W ubiegłym tygodniu Georgiewa oceniła, że cła wprowadzone przez Trumpa i wywołana przez niego wojna handlowa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę światową i spowodują znaczne spowolnienie w tym roku, jednak nie doprowadzą do recesji.
Nawiązując do tej oceny, szefowa MFW powiedziała w czwartek, że państwa powinny "bardzo szybko" rozwiązać problemy związane z cłami i handlem, ponieważ wojna handlowa zagraża globalnej gospodarce.
Oznajmiła, że szczególnie niepokoi ją w tym kontekście sytuacja krajów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Afryki; dodała jednak, że jeśli handel globalny będzie się nadal kurczył, to państwa te mogą się skoncentrować na regionalnej wymianie handlowej.
Georgiewa podkreśliła też, że "niepewność jest niedobra dla biznesu", co było zawoalowaną krytyką Trumpa, którego chaotyczna polityka niepokoi przedsiębiorców i inwestorów.
O Międzynarodowym Funduszu Walutowym
Międzynarodowy Fundusz Walutowy to organizacja międzynarodowa powiązana z ONZ. Do MFW należą niemal wszystkie państwa na świecie, w sumie 190 członków.
Celem MFW jest wspieranie stabilności ekonomicznej, a zwłaszcza systemu walutowego. Główne obszary działalności MFW to nadzór oraz pomoc kredytowa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAANSI SRIVASTAVA