Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednym z tych, w których hospitalizowani są pacjenci zakażeni koronawirusem, otrzymał specjalistyczne urządzenie. Dzięki niemu sam będzie mógł badać próbki pobrane od pacjentów. - Niesłychanie to usprawni i poszerzy zakres naszych możliwości w diagnostyce - cieszą się lekarze.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN.PL - Kupujemy urządzenie na teren szpitala, które pozwoli nam przyspieszyć. Test będzie szybki, wynik da w kilka godzin. Ułatwi nam to postępowanie i pozbywanie się osób subklinicznych na kwarantannę - mówił 11 marca profesor Krzysztof Simon, ordynator jednego z oddziałów zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych.
"Miesiąc temu była katastrofa", teraz mogą wykonać 70 testów na dobę
Na specjalistyczne urządzenie, do wykonywania testów metodą PCR, w szpitalu musieli czekać kilkanaście dni. W piątek dostarczono go do placówki. - Aparat ma wszystkie wymagane atesty i jest w pełni zautomatyzowany. Na dobę jest w stanie wykonać 70 testów - poinformowała Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala. Czym jest metoda PCR? Polega ona na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych i przekazaniu do laboratorium, gdzie diagności sprawdzają – w uproszczeniu - czy w wymazie tym jest koronawirus, czy go nie ma. Pojawienie się urządzenia w szpitalu przy ulicy Koszarowej komentował profesor Simon, który był gościem "Faktów po Faktach". - Zaczynamy uruchamiać maszynę do wykonywania testów w kierunku tego wirusa. Niesłychanie to usprawni i poszerzy zakres naszych możliwości w diagnostyce - mówił lekarz. I dodawał: - Miesiąc temu była katastrofa, mieliśmy tylko jedną możliwość wykonania w Warszawie, co trwało 3-4 dni, było to niedopuszczalne. To oczywiście uległo poszerzeniu, w wolnym tempie, ale uległo.
Dlaczego urządzenie jest tak ważne dla szpitala? Bo próbki będzie można przebadać na miejscu. A to przyspieszy pracę lekarzy. - Skróci różnicowanie tych pacjentów na tych zakażonych wirusem, skierowanie ich do izolacji domowej albo do szpitalnej. To jest bardzo ważny element i cieszymy się, że to urządzenie wreszcie przyszło - podkreślał, na antenie TVN24, dolnośląski wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych.
39 pacjentów chorych na COVID-19
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, leczonych jest obecnie 39 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Czterech z nich przebywa na OIOM-ie.
Jak przekazała w sobotę rano rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka, łącznie w szpitalu przebywa 73 pacjentów, z czego u 39 potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czterech pacjentów z COVID-19 przebywa na OIOM-ie, w tym chirurg z tego szpitala. Na OIOM trafił także jeden z pacjentów Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Źródło: TVN24 Wrocław/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu