Agregat prądotwórczy i kompresory zostały przekazane przez dolnośląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej do dwóch opolskich szpitali. Maszyny służące kiedyś do nielegalnej produkcji tytoniu, wspomogą placówki w walce z epidemią COVID-19.
Jak przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, jej Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu przekazał szpitalom sprzęt zabezpieczony w toku śledztwa prowadzonego przeciwko tzw. mafii tytoniowej, czyli grupie zajmującej się nielegalną produkcją tytoniu, wytwarzaniem papierosów i wprowadzaniem ich do obrotu.
"Wśród przekazanych przedmiotów jest zarówno agregat prądotwórczy i kompresory (maszyny służące do podwyższania ciśnienia gazu bądź wymuszenia jego przepływu – przyp. red.). Przedmioty zostały przekazane Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu oraz Szpitalowi Wojewódzkiemu w Opolu zgodnie ze zgłoszonym przez te instytucje zapotrzebowaniem. Zamontowanie agregatów i kompresorów z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zasilania urządzeń wykorzystywanych w celu diagnostyki i leczenia pacjentów" – podała Prokuratura Krajowa.
W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa mogła wprowadzić do obrotu 99 milionów sztuk papierosów o wartości prawie 70 milionów złotych. Zarzuty usłyszało dotychczas 11 osób. Śledztwo prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz Opolskim Urzędem Celno-Skarbowym ma charakter rozwojowy, prokuratorzy planują dalsze zatrzymania w tej sprawie.
Nowelizacja ustawy
W styczniu 2021 roku Zachodniopomorski Wydział PZ PK przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości 3 milionów złotych, który został odebrany tzw. mafii vatowskiej.
Dział prasowy PK wyjaśnił, że przekazanie szpitalom zabezpieczonego od przestępców sprzętu, było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią.
Źródło: PAP/Prokuratura Krajowa
Źródło zdjęcia głównego: TVN24