Komunikacja miejska w Polsce: Warszawa najlepsza, Wrocław narzeka

Jak jeździ się komunikacją miejską po największych polskich miastach?
Jak jeździ się komunikacją miejską po największych polskich miastach?
Źródło: wikipedia.org | tomo, Hubert.w, Jan niezbedny, Dawid Skonieczka

Niepunktualne i brudne - tak wrocławianie ocenili miejskie autobusy i tramwaje. Mają też zastrzeżenia do kultury osobistej kierowców. - Pozytywnie o komunikacji w swoim mieście mówią mieszkańcy Krakowa, Trójmiasta i Warszawy. W Poznaniu oceniają ją podobnie jak we Wrocławiu - mówią badacze.

- Sprawdziliśmy, co mieszkańcy największych polskich miast sądzą o podróżowaniu autobusami i tramwajami. Wyniki? Najgorzej mówią o miejskiej komunikacji wrocławianie - podsumowuje badania swojej firmy Magdalena Felczak z ARC Rynek i Opinia. - I wystawili tróję - dodaje.

MPK zasłużyło sobie na taką ocenę przede wszystkim brakiem punktualności. Autobusy i tramwaje jeżdżą według ankietowanych nie o czasie i bardzo rzadko. - Wiele do życzenia pozostawia czystość pojazdów, która ma wpływ na komfort podróżowania - dodaje Felczak.

Pasażerowie mieli też spore zastrzeżenia do kultury osobistej kierowców i motorniczych. Jedyne na co się nie skarżą, to ceny biletów. - Wrocławianie są najbardziej wyrozumiali w tym względzie, w porównaniu do mieszkańców innych dużych miast - ocenia Felczak.

Jak mieszkańcy oceniają komunikację miejską w największych miastach?

Poznaniacy też niezadowoleni

Negatywnie o swoich tramwajach i autobusach mówią też poznaniacy. Im jednak najbardziej nie podobają się właśnie zbyt wysokie ceny biletów, zupełnie nieadekwatne według nich do jakości.

- Z naszych badań wynika, że mieszkańcy Poznania chcieliby zwiększenia częstotliwości kursów, oraz większej dbałości o czystość. Skarżą się też, podobnie jak wrocławianie, że kierowcy nie są zbyt uprzejmi - dodaje Felczak.

Ogólna ocena miejskiej komunikacji w Poznaniu to, podobnie jak w stolicy Dolnego Śląska, trójka.

Kraków i Trójmiasto na trójkę z plusem

Lepiej wypada Kraków i Trójmiasto. Oba miasta zasłużyły według mieszkańców na trójkę z plusem. Głównie za bezpieczeństwo i punktualność tramwajów.

- Na Pomorzu chwalą też trolejbusy. Odradzają jednak Szybką Kolej Miejską, bo mimo że szybka - to niepunktualna i kursuje zbyt rzadko - mówi Felczak. Inne wady? W obu miastach powtórka z Wrocławia i Poznania: nieuprzejmi kierowcy.

Warszawa najlepiej skomunikowana

Numerem jeden została okrzyknięta Warszawa. Według mieszkańców stolic, komunikacja zasługuje na słabą, ale jednak czwórkę. Ocenę podciąga przede wszystkim metro i tramwaje - za punktualność i częste kursy. - Najgorzej oceniane są tu autobusy - mówi Felczak. - I oczywiście ceny biletów, które według warszawiaków są zbyt wysokie - dodaje.

Firma ARC Rynek i Opinia o opinię na temat komunikacji miejskiej zapytała ponad 2 tys. pasażerów z pięciu największych miast Polski.

Autor: bieru//kv/k / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: