W Karkonoszach został ogłoszony trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Turyści nie powinni wchodzić na zamknięte szlaki - apeluje GOPR. Warunki turystyczne są bardzo trudne.
- Trzeci stopień oznacza duże ryzyko zejścia lawin w kotłach górskich, w żlebach oraz na dużych pochyłych połaciach porośniętych trawą. Zwłaszcza tam, gdzie wieje silny wiatr – wyjaśnia Olaf Grębowicz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR. – W takie miejsca turyści nie powinni wchodzić – dodaje.
Najwięcej miejsc zagrożonych zejściem lawiny znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi około 70-85 cm, a miejscami nawet 130 cm. W miejscach, gdzie śnieg jest umiarkowanie lub słabo związany na stokach, nawet przy małym obciążeniu, istnieje ryzyko zejścia dużych połaci - dodaje Grębowicz.
Wiatr nawet do 70 km/h
- Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia i zdolności lawinoznawczej. Warunki turystyczne są bardzo trudne - ostrzega Grębowicz. - Ale osoby, które poruszają się po wydzielonych szlakach, powinny być bezpieczne. Te niebezpieczne są zamykane. Oczywiście tam, gdzie jest zagrożenie, nie wolno wchodzić - dodaje.
Według ratowników GOPR groźny jest również dość silny wiatr. Potęguje odczucie chłodu. W partiach szczytowych wieje z prędkością nawet do 70 km/h, od strony północno-zachodniej. Temperatura powietrza waha się tam od -7 nawet do -14 stopni Celsjusza.
Autor: balu/mz / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Jojo