Czterech quadowców, którzy w 2013 roku zostali nagrani przez fotopułapkę w trakcie szaleńczej jazdy po terenie leśnictwa Bojanice, zostało ukaranych przez sąd. Kary są symboliczne, ale i tak cieszą leśników. - Nie chodzi o ich wysokość, ale o nieuchronność - podkreślają.
Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym,podlega karze grzywny. Kodeks Wykroczeń, art. 161
Amatorzy adrenaliny zostali przyłapani na gorącym uczynku przez jedną z leśnych fotopułapek w 2013 roku. Ich odnalezienie nie było jednak proste, bo quady nie mają tablic rejestracyjnych. Na filmie widać też motocrossowców.
- Przez rok mówiono mi, że nic się nie da w tej sprawie zrobić, że sprawa się przedawni. Pomógł przypadek. Złapany przez nas inny pasjonat quadów rozpoznał tych nagranych na filmie - przyznaje Jan Dzięcielski, nadleśniczy ze Świdnicy.
"Warto być upierdliwym"
Czterech mężczyzn musi teraz zapłacić po 300 złotych grzywny i 80 złotych kosztów sądowych. Piąty z nich ma stanąć przed sądem dla nieletnich. Wyrok nie jest prawomocny.
- Tu nie chodzi o wysokość wyroków, ale o świadomość nieuchronności kary. Cieszę się, że pociągnięto ich do odpowiedzialności, jest satysfakcja. To pokazuje, że warto być upierdliwym - przyznaje nadleśniczy.
Niebezpieczne leśne rajdy
I przypomina, że szalejący po leśnych duktach kierowcy quadów i crossowych motorów nie tylko niszczą zielone przybytki, ale też stwarzają zagrożenie dla turystów. Sami także padają ofiarą swoich rajdów. - W ostatnich latach w naszych lasach doszło do dwóch tragicznych wypadków. W 2011 roku koło Witoszowa zginął 25-latek przygnieciony przez swoją maszynę, a w ubiegłym roku 41-letni motocrossowiec wjechał na drzewo i zmarł w wyniku uderzenia - relacjonuje nadleśniczy. Problemem jest także to, że amatorzy mocnych wrażeń często zapuszczają się na tereny, które powinny być ostoją dla dzikiej zwierzyny.
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Świdnica