Studentki z Wrocławia i Krakowa powalczą o pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na najlepszą aplikację. - Jeśli zobaczysz jakiekolwiek zagrożenie, dzięki komórce możesz poinformować o nim sąsiadów, jeszcze zanim na miejsce przyjedzie policja - tłumaczą jej działanie.
- Kilka klików wystarczy, żeby ludziom żyło się bezpieczniej - twierdzą Anna Mendak i Izabela Płokita, polskie studentki które wymyśliły mobilną straż sąsiedzką. Jako zespół Girlpower zaprojektowały specjalną aplikację na telefony komórkowe.
- Ta ma na celu zmobilizowanie ludzi do wzięcia czynnego udziału w tworzeniu miejsc bezpiecznych do życia - mówi Ania.
"Ciągle można spotkać akty wandalizmu"
- Mimo, że nasze miasta są bezpieczne, ciągle jeszcze można spotkać akty wandalizmu. A policja nie zawsze jest w stanie szybko zadziałać - tłumaczy uśmiechnięta blondynka, którą na instruktażowym filmie tłumaczy działanie aplikacji. - Dlatego genialnym zjawiskiem jest sąsiedzka straż - dodaje.
To właśnie mieszkańcy najlepiej zadbają o własne otoczenie, żeby było bezpieczne i czyste. - A my chcemy im to ułatwić. W tym celu stworzyłyśmy aplikację - dodaje dziewczyna.
W programie wystarczy kilka klików, żeby sąsiedzi wiedzieli, że gdzieś widziano włamywaczy, gdzieś płonie śmietnik lub zdarzył się wypadek. Zgłaszający może zaznaczyć, jak duże jest zagrożenie, wybierając ze skali. Wiadomość o zagrożeniu aplikacja sama prześle do wszystkich w okolicy, którzy również mają na swoich telefonach straż sąsiedzką.
Polki w czołówce, razem z Portugalczykami
Efekt? Dzieło wrocławskiej i krakowskiej studentki zostało dostrzeżone za granicą. Dzięki temu dziewczyny dostały się do ścisłego finału konkursu Ericsson Application Awards 2013 w kategorii Student.
Anna Mendak jest studentką architektury wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Skupiająca się na stronie technicznej projektu Izabela Płokita studiuje na kierunku Informatyka Stosowana na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
O pierwsze miejsce i 25 tys. euro powalczą w Sztokholmie z portugalską drużyną. Tamtejsi studenci zaprojektowali aplikację Sun Monitor, która ma pozwolić w tani i bezpieczny sposób zarządzać produkcją energii w przydomowych panelach słonecznych.
Autor: bieru/mz/zp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Girlpower