Frekwencja 3,94 proc. Co to za wybory?

Wrocławianie wybierali osiedlowych radnychTVN24 Wrocław | Katarzyna Dobkiewicz

Tylko 3,94 proc. wrocławian w niedzielę poszło do urn, żeby wybrać składy swoich rad osiedlowych. - Średnio jedna osoba na dwie godziny przychodziła wrzucić kartę - mówili zasiadający w komisji na ul. Rydygiera. Rady są nam niepotrzebne?

- Zakończyliśmy podliczanie głosów w wyborach na radnych osiedli - poinformował o 2.00 w nocy Jurek Michalak, miejski radny.

Z szansy na wybranie swojego przedstawiciela skorzystało niewielu mieszkańców. Łącznie frekwencja nie przekroczyła 4 proc. Ważne głosy oddało 3,8 proc. uprawnionych. Dla komisji, które przez cały dzień czuwały nad urnami, oznaczało to bardzo spokojny dzień. - Głosowała średnio jedna osoba na godzinę - przekazała przewodnicząca tej z ul. Rydygiera.

Niechlubny rekord padł na Pilczycach, tam zagłosowało jedynie 0,61 proc. mieszkańców. Najaktywniejszym osiedlem okazał się Strachocin, gdzie do urn poszło 18,1 proc.

Wiedzieli nieliczni

Takie wyniki nie dziwią. Wrocławianie nie tyle nie chcieli głosować, co nie wiedzieli, że mogą. - Żadna z osób, które zapytaliśmy o głosowanie, nie wiedziała, że w niedzielę były w ogóle jakieś wybory - relacjonuje reporterka TVN24, która o rady osiedla pytała przypadkowych przechodniów na wrocławskim rynku.

Niektórzy dowiedzieli się dzięki sąsiadom.

- Przyszliśmy głosować na naszego sąsiada, bo obiecał, że zrobi nam podwórko - z rozbrajającą szczerością przyznali Grażyna i Bogusław, których spotkaliśmy pod komisją wyborczą na Ołbinie.

Co to za wybory, o których nikt nic nie wie?

- Rady osiedli są traktowane trochę po macoszemu przez magistrat - uważa Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Według niego kuleje system przepływu informacji - wrocławianie po prostu nie wiedzą o działalności rad na własnych osiedlach, o wyborach. - A one działają. Raz lepiej, raz gorzej, ale są istotne - mówi Alberski.

I nie chodzi tu o czystą władzę. Raczej o działalność społeczną, wzajemną pomoc. Bez rad osiedla nikt nie zwracałby uwagi na problemy poszczególnych ulic, bo z wysokiego stołka władzy nie byłoby ich w ogóle widać. - Problem w tym, że my nie mamy swojego budżetu, niestety nie mamy też możliwości decydowania - tłumaczy Beata Andrzejewicz, przewodnicząca rady osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

Zwykli mieszkańcy, tyle że radni

Zgodnie z ustawą, rady osiedli mają doradzać urzędnikom i pomagać w podejmowaniu decyzji o inwestycjach czy koncesjach alkoholowych dla sklepów. Mają też integrować mieszkańców. - Mamy więc we Wrocławiu osiedlowy chór, mamy organizowane spotkania dla biednych dzieci - wymienia Alberski.

Radni są też po to, żeby interweniować. - Jeśli na przykład kierowcy za szybko jeżdżą daną ulicą, to starają się o progi zwalniające, fotoradary - mówi Alberski.

Mimo, że rada może tyle samo, co zwykły mieszkaniec, to staje się przekaźnikiem skarg i zażaleń całej lokalnej społeczności.

Nowością są budżety obywatelskie. - Każdy może stworzyć projekt inwestycji i zawalczyć o pieniądze na jego wykonanie w mieście, ale nie każdy ma na to czas, ochotę. A aktywni radni mają i często to właśnie oni najbardziej starają się o takie środki - mówi Alberski.

Lepiej rady zlikwidować?

Po co nam więc radni, którzy mogą tyle, co zwykli mieszkańcy? Bo to społeczeństwo obywatelskie w pigułce. - Dają namiastkę aktywności, której w Polsce jest tak mało. Nie można jej likwidować, trzeba promować - mówi Alberski.

- My tu żyjemy i dobrze wiemy, czego naszym mieszkańcom potrzeba. Opiniujemy więc wnioski, żeby spotkały się z lepszym przyjęciem w urzędzie - wymienia Andrzejewicz. Jej zdaniem też nie chodzi o władzę, a o aktywizację. - Kiedy na Grabiszynku jest coroczny festyn, każdy włącza się w organizację - mówi przewodnicząca.

Nie chodzi też o pieniądze. Osiedlowi radni we Wrocławiu nie dostają diet. - Ja jako przewodnicząca dostaję tylko zwrot kosztów za benzynę, telefon, bo przecież muszę kontaktować się z urzędem, dojechać czasem na spotkanie. Ale to jest kilkadziesiąt złotych miesięcznie - mówi Andrzejewicz.

We Wrocławiu działa 48 rad osiedli. W ostatnich wyborach na zasiadających w nich społeczników również zagłosowało mniej niż 4 proc. wrocławian. W tym roku wybory nie odbyły się na jedenastu osiedlach, m. in. na Przedmieściu Oławskim, Starym Mieście lub Wojszycach. Wszystko dlatego, że chętnych na zostanie radnym było tam tyle samo, ile miejsc.

Autor: bieru/mz/zp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | Katarzyna Dobkiewicz

Pozostałe wiadomości

42-letnia Dominika Stelmach po raz ósmy wygrała w światowym biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Niedziela upływa pod znakiem gwałtownej aury. W wielu miejscach pojawiły się burze, którym towarzyszą opady deszczu. Sypnęło też gradem. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w ośmiu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Matthias Ecke - czołowy kandydat saksońskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w wyborach do europarlamentu został zaatakowany podczas rozwieszania plakatów. Ecke został poważnie ranny. Do pobicia przyznał się 17-letni mężczyzna. Poszukiwane są jeszcze trzy młode osoby. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potępił atak i powiedział, że podobne incydenty "zagrażają demokracji".

Czterech młodych mężczyzn podejrzanych o atak na kandydata do europarlamentu

Czterech młodych mężczyzn podejrzanych o atak na kandydata do europarlamentu

Źródło:
PAP

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24