Burmistrz z zarzutami za jazdę po alkoholu i znieważenie policjantów. Jest oświadczenie samorządowca

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Moment doprowadzenia na przymusowe pobranie krwi
Moment doprowadzenia na przymusowe pobranie krwifacebook
wideo 2/2
Moment doprowadzenia na przymusowe pobranie krwifacebook

39-latek najpierw wjechał w tył auta i oddalił się z miejsca wypadku, a potem - po przyjeździe policji - był agresywny wobec policjantów. Mężczyzna po zatrzymaniu miał 2,6 promila alkoholu we krwi. Jak się dowiedzieliśmy, to Tomasz K., wybrany niedawno po raz drugi na burmistrza Chocianowa na Dolnym Śląsku. W środę mężczyzna usłyszał zarzuty i został zwolniony do domu. Burmistrz w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w piątek przeprasza, ale nie przyznaje się do spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.

W sieci krąży film, który miał zostać nagrany na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Lubinie. Widać na nim zgiętego w pół mężczyznę prowadzonego przez policjantów. - Musi pan zrozumieć, że od wydawania poleceń jesteśmy my - słychać na nagraniu męski głos.

- Nie! Od wydawania poleceń są mieszkańcy Polski. Puść mnie! - odpowiada nieco niewyraźnie mężczyzna. Na nagraniu - jak można wyczytać w lokalnych mediach - widać Tomasza K., który w kwietniu wywalczył drugą kadencję na fotelu burmistrza Chocianowa, liczącego siedem tysięcy mieszkańców miasteczka w powiecie polkowickim.

Do sieci trafiła też fotografia, na której widać mężczyznę - podobnego do samorządowca - leżącego na szpitalnej podłodze. Nad nim kuca funkcjonariusz policji, obok są sanitariusze.

Przymusowe pobranie krwi

Kiedy pytamy o to zdarzenie starszego aspiranta Krzysztofa Pawlika z policji w Lubinie, słyszymy, że policjanci byli w poniedziałek zmuszeni do przewiezienia agresywnego mężczyzny do szpitala w celu pobrania od niego krwi. - W poniedziałek około godziny 17 na skrzyżowaniu ulicy Krupińskiego z Jana Pawła II doszło do kolizji. Samochód osobowy marki Porsche uderzył w tył stojącego na czerwonym świetle mercedesa - opowiada st. asp. Krzysztof Pawlik.

Przekazuje, że 39-letni kierowca porsche wyszedł z auta i przez chwilę rozmawiał z kierowcą auta, w które wjechał. - Poszkodowany poczuł od niego alkohol. Wtedy sprawca wrócił do auta i odjechał - dodaje policjant.

Czytaj też: Prezydent Sieradza potrącił staruszkę i odjechał. Kara? Mandat na 300 złotych

Funkcjonariusz wskazuje, że policjanci szybko do niego dotarli. - Pomogły w tym informacje od kierowcy mercedesa i nagrania miejskiego monitoringu. Kierowca porsche został zatrzymany w miejscu zamieszkania - relacjonuje.

Dodaje, że mężczyzna był agresywny wobec policjantów. - Znieważał ich słowami wulgarnymi, obelżywymi. Odmówił poddania się badaniu trzeźwości, więc siłowo został przewieziony na badanie krwi - przekazuje policjant.

Wyniki wskazały, że mężczyzna był pijany i miał 2,6 promila alkoholu we krwi. - W przyszłym tygodniu będziemy mieć informacje, czy kierowca był też pod wpływem innych substancji psychoaktywnych - dodał st. asp. Krzysztof Pawlik.

Burmistrz usłyszał zarzuty

39-latek w środę usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co grozi do trzech lat więzienia. Odpowie też za kierowanie gróźb bezprawnych względem policjantów oraz ich znieważenie, co zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

"Podejrzany mężczyzna nie przyznał się do popełnianych czynów, odmówił składania wyjaśnień, czynności były prowadzone w obecności obrońcy. Pan został zwolniony do domu" - powiedział st. asp. Krzysztof Pawlik.

Burmistrz Chocianowa we wtorek nie przyszedł do pracy, co potwierdził rzecznik urzędu Krystian Wan.

- O sytuacji burmistrza dowiedziałem się z mediów. Oficjalnie nic jeszcze nie wiemy - przekazał rzecznik. Przyznał, że we wtorek rozmawiał z pełnomocnikiem burmistrza. Z tej rozmowy jednak wiele nie wynikało. - O przyczynach (nieobecności burmistrza - red.) pełnomocnik nie powiedział, zasłonił się tajemnicą zawodową - przekazał Wan.

Przeprasza: stres, wzburzenie i problemy osobiste

W piątek, 14 czerwca, czyli cztery dni po zdarzeniu, burmistrz Chocianowa opublikował na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym przeprasza i wyjaśnia swoje zachowanie.

"Wobec ujawnionych w środkach masowego przekazu informacji chciałbym potwierdzić, że w związku z wydarzeniami z dnia 10.06.2024 r. wobec mojej osoby toczy się postępowanie przygotowawcze. Ze względu na dobro tego postępowania, nie mogę podać szczegółów. Wbrew doniesieniom medialnym nie spowodowałem wypadku drogowego prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości ani nie uciekłem z jego miejsca" - napisał samorządowiec.

"Niezależnie od tego zdaje sobie sprawę, że moje zachowanie w dniu 10.06.2024 r. następujące po zatrzymaniu mnie na terenie mojej prywatnej posesji w celu zbadania trzeźwości nadszarpnęło zaufanie do mojej osoby. Chciałbym przeprosić za nie moją rodzinę, funkcjonariuszy policji pracowników SOR w Lubinie oraz wszystkich tych, którzy poczuli się zawiedzeni moją postawą podczas w/w zatrzymania. Sytuacja do której doprowadziłem nie powinna mieć nigdy miejsca i jest dla mnie dużą lekcją pokory" oświadczył burmistrz.

W dalszej części oświadczenia burmistrz opisuje przyczyny całego zdarzenia:

"Celem nie usprawiedliwienia się lecz wyjaśnienia, podaję, że wynikła ona z kumulacji stresu, wzburzenia i problemów osobistych oraz mojej niechęci do przyjęcia pomocy w ich przezwyciężeniu. Z każdej lekcji, zawsze wyciągam wnioski, dlatego sytuacja ta uświadomiła mi, jak wiele muszę zmienić. Aby zacząć ten proces aktualnie zamierzam wykorzystać urlop wypoczynkowy" - napisał samorządowiec.

Reelekcja w cuglach

Tomasz K. w kwietniu tego roku po raz drugi został burmistrzem Chocianowa. 39-latek był jedynym kandydatem. W dniu wyborów za jego pozostaniem u sterów miasteczka zagłosowało 77,58 proc. uprawnionych.

Co więcej, samorządowiec mógł cieszyć się dużym komfortem w rządzeniu miastem. Jeszcze przed głosowaniem miał pewność, że będzie miał większość w radzie miasta. Jego komitet jako jedyny zarejestrował komplet kandydatów. Ostatecznie mandat w piętnastoosobowej radzie zdobyło dwunastu radnych.

Autorka/Autor:bż/gp,tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook

Pozostałe wiadomości

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rosyjski kucharz, który mieszka we Francji od 14 lat, został aresztowany pod zarzutem spiskowania z obcym mocarstwem w celu przeprowadzenia "destabilizacji na dużą skalę" podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Zapowiadał "ceremonię otwarcia, jakiej nigdy nie było". Rosjanin aresztowany w centrum Paryża

Zapowiadał "ceremonię otwarcia, jakiej nigdy nie było". Rosjanin aresztowany w centrum Paryża

Źródło:
"Guardian"

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

W środę przez Polskę przechodzą burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. W czasie nawałnicy na Podhalu zalane zostały posesje i piwnice.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Opady deszczu się nasilają

Gdzie jest burza? Opady deszczu się nasilają

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. W powiecie tatrzańskim w Małopolsce podniesiono ostrzeżenie do najwyższego, trzeciego stopnia. Synoptycy wydają kolejne alarmy przed groźną pogodą. Zjawiskom będą towarzyszyć silne opady deszczu, a lokalnie sypnie gradem.

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

19-latka potrąciła w Rzeszowie przechodzące przez oznakowane przejście dla pieszych dzieci w wieku 7 i 11 lat. Policja zatrzymała młodej kobiecie prawo jazdy. Dzieci zostały przetransportowane do szpitala.

19-latka potrąciła dzieci na pasach

19-latka potrąciła dzieci na pasach

Źródło:
tvn24.pl
"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Zamachowiec, który strzelał do Donalda Trumpa, został zabity przez funkcjonariuszy w miejscu, z którego oddał strzały, na dachu jednego z okolicznych budynków. Biuro republikańskiego senatora Chucka Grassleya opublikowało nagranie, na którym widać ciało zabitego zamachowca, jego broń i strugę krwi.

Ciało, broń i służby. Nagranie z miejsca zabicia zamachowca

Ciało, broń i służby. Nagranie z miejsca zabicia zamachowca

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się. Przeżył tylko pilot. Został przetransportowany do szpitala.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Ocalał tylko pilot

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Ocalał tylko pilot

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąc aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem oraz przelotne opady deszczu.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni 

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden wygłosi pierwsze przemówienie po tym, jak zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Będzie można je obejrzeć w TVN24 i TVN24 GO.

Joe Biden wygłosi pierwsze przemówienie po rezygnacji z wyścigu o prezydenturę

Joe Biden wygłosi pierwsze przemówienie po rezygnacji z wyścigu o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Kierujący volkswagenem nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy mazdy, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Oba wylądowały w przydrożnym rowie. Kierujący i pasażer mazdy próbowali uciec z miejsca wypadku. Zostali zatrzymani przez jadącego do pracy policjanta i przypadkowego świadka. Okazało się, że mężczyźni byli pijani.

Próbowali uciec z miejsca wypadku. Zatrzymali ich policjant i przypadkowy świadek

Próbowali uciec z miejsca wypadku. Zatrzymali ich policjant i przypadkowy świadek

Źródło:
tvn24.pl

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Na 25 lat więzienia skazał łódzki sąd Bartosza K., któremu prokuratura postawiła zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna miał zaatakować 50-latka nożem i butelką, dusić, a na koniec oblać łatwopalną cieczą i podpalić. Wyrok nie jest prawomocny.

Zadawał ciosy nożem i butelką. Oblał ciało łatwopalną substancją i podpalił. Jest wyrok

Zadawał ciosy nożem i butelką. Oblał ciało łatwopalną substancją i podpalił. Jest wyrok

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina jest gotowa do rozmów z Rosją, jeśli Moskwa będzie gotowa do negocjacji w dobrej wierze, choć na razie nie daje takich sygnałów - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który jest w Chinach. - Chiny są zdania, że wszystkie konflikty trzeba rozwiązywać przez powrót do stołu negocjacyjnego, a wszystkie spory muszą być rozwiązywane środkami politycznymi - przekazała rzeczniczka chińskiego MSZ.

Kułeba: Ukraina gotowa do rozmów z Rosją, ale jest warunek

Kułeba: Ukraina gotowa do rozmów z Rosją, ale jest warunek

Źródło:
PAP, Reuters

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Oglądalność serialu "Figurantka" wzrosła o ponad 350 procent po tym, jak Joe Biden wycofał się z wyścigu o Biały Dom i przekazał swoje poparcie wiceprezydentce USA Kamali Harris. Media zwracają uwagę na podobieństwa między serialem a rzeczywistością. Wszystkie odcinki "Figurantki" dostępne są na platformie Max.

Po decyzji w sprawie Kamali Harris oglądalność serialu wzrosła o ponad 350 procent

Po decyzji w sprawie Kamali Harris oglądalność serialu wzrosła o ponad 350 procent

Źródło:
ABC News, CNN, tvn24.pl

Przejechał przez żywopłot, a chwilę potem na pobliskiej ulicy uderzył w zaparkowane auto. Po fakcie obejrzał swój pojazd i odjechał. Policja publikuje nagranie ze zdarzenia w Gorzowie Wielkopolskim i poszukuje kierowcy.

Przejechał przez żywopłot, uderzył w zaparkowane auto i odjechał. Nagranie

Przejechał przez żywopłot, uderzył w zaparkowane auto i odjechał. Nagranie

Źródło:
PAP

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk powołał Jacka Bilewicza na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego - przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Anna Adamiak. Przez dwa miesiące Bilewicz pełnił obowiązki prokuratora krajowego.

Jacek Bilewicz powołany na zastępcę prokuratora generalnego

Jacek Bilewicz powołany na zastępcę prokuratora generalnego

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas obchodów Święta Policji poinformował, że zdecydował o przekazaniu dodatkowego miliarda złotych na potrzeby tej służby. - Silna, sprawna dobrze przygotowana, przyzwoita policja, taką jaką mamy w Polsce, to jest gwarancja praw, wolności i bezpieczeństwa każdej Polki i każdego Polaka - mówił.

"Podjąłem decyzję". Tusk: dodatkowy miliard złotych na potrzeby policji

"Podjąłem decyzję". Tusk: dodatkowy miliard złotych na potrzeby policji

Źródło:
TVN24, PAP

Nie od dziś wiemy, że nominaci Prawa i Sprawiedliwości lubią duże pieniądze, więc się nie dziwię, że takie bardzo zuchwałe roszczenia względem MSZ Marek Magierowski sobie tutaj uzurpuje - komentował poseł KO Patryk Jaskulski. Poseł PiS Paweł Jabłoński mówił, że Magierowski jest ambasadorem RP "od momentu powołania go przez prezydenta do momentu odwołania go przez prezydenta".

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Źródło:
TVN24, PAP

Liczba upadłości osiągnie w tym roku rekordowy poziom - wynika z analizy Allianz Trade. Według prognoz ekspertów rok 2024 będzie piątym z rzędu, w którym skala zjawiska wzrośnie.

Rekordowa liczba upadłości firm

Rekordowa liczba upadłości firm

Źródło:
PAP

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl