"Spadaj do Afryki", "Czarnuchu", "Zjeżdżaj stąd" - takie słowa pod swoim adresem usłyszał czarnoskóry mężczyzna na jednej z wrocławskich ulic. Takie i podobne zachowania oraz to jak na nie reagować pokazuje komiks przygotowany przez Stowarzyszenie Nomada. - To problem społeczny. Trzeba ludzi edukować, bo rasizm to problem nas wszystkich - mówią pomysłodawcy.
Osiem prawdziwych historii ludzi mieszkających we Wrocławiu. Ludzi, którzy wyróżniają się z kilkuset tysięcznego tłumu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i którzy zostali tu źle potraktowani ze względu na swoją odmienność.
- Chodzi o inny kolor skóry, inną religię niż chrześcijańska czy wykluczenie ekonomiczne - mówi Joanna Synowiec z wrocławskiego Stowarzyszenia Nomada.
Nie niechęć a niewiedza
Aktywistka podkreśla, że większość historii, które przedstawiono w komiksie nie spotkała się z reakcją ze strony świadków rasistowskich zachowań. To jednak nie zawsze wynika z przyzwolenia na podobne zachowania. - Często ludzie nie wiedzą jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś kogoś obraża, czy piętnuje ze względu na inność. Nie wiedzą jak reagować w przypadku przemocy motywowanej nienawiścią, dlatego odwracają wzrok - twierdzi kobieta.
Pomysły na reakcję
Komiks ma to zmienić. Został już przedstawiony grupie osób, która na specjalnych warsztatach miała m.in. podpowiedzieć jak reagować w podobnych sytuacjach.- Pomysły były najróżniejsze, proponowano nawet śpiewanie arii operowych, by odwrócić uwagę napastnika. Jednak najważniejsze jest, by uwspólnić sytuację. Jednocześnie najprostsze i zarazem najtrudniejsze jest poinformowanie służb. Musimy wiedzieć, że możemy pomóc - podkreśla Synowiec. Jedną z propozycji reagowania pokazaną na kartach komiksu jest powiedzenie napastnikom, że łamią prawo, a ich zachowanie jest w kodeksie karnym.
Komiks ma być bezpłatny i dostępny w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej.
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Nomada | Krzysztof Gil