Księżniczka miała wystartować w wyborach. Teraz jej "przykro"

TVN24


Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi, siostra króla Tajlandii, wyraziła smutek w związku z reakcją na zapowiedziane przez jedną z partii politycznych wystawienie jej kandydatury na szefa rządu w marcowych wyborach parlamentarnych. Jej kandydaturze sprzeciwił się między innymi monarcha Maha Vajiralongkorn.

Zgłoszenie przez partię Thai Raksa Chart 67-letniej siostry króla jako kandydatki na premiera było ogromnym zaskoczeniem. Po pierwsze dlatego, że rodzina królewska w Tajlandii zgodnie z tradycją nie angażuje się w bieżącą politykę, a po drugie dlatego, że Thai Raksa Chart jest ugrupowaniem lojalnym wobec przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatry.

- Przykro mi, że moje szczere intencje, by pracować dla kraju i Tajlandczyków, okazały się problemem, który nie powinien się pojawić - napisała w środę w mediach społecznościowych księżniczka.

Król powiedział nie, partia wycofała kandydaturę

Tajlandzka partia, która w piątek zgłosiła siostrę króla jako kandydatkę na premiera w marcowych wyborach parlamentarnych, poinformowała w sobotę o wycofaniu jej kandydatury.

Udziałowi księżniczki Ubolratany w wyborach sprzeciwił się król Maha Vajiralongkorn. Monarcha nazwał decyzje o nominacji swojej siostry "ekstremalnie niewłaściwą". "Zaangażowanie w jakikolwiek sposób wysokiej rangi członka rodziny królewskiej w politykę jest aktem, który jest sprzeczny z tradycjami, obyczajami i kulturą kraju, a zatem uważanym za skrajnie niewłaściwy" - napisał monarcha.

"Partia Thai Raksa Chart podporządkowała się królewskiemu poleceniu" - ogłosiło ugrupowanie w wydanym oświadczeniu.

Ubolratana wprawdzie wcześniej informowała w mediach społecznościowych, że zrzekła się tytułu książęcego i korzysta z praw wyborczych jak każdy inny obywatel kraju, jednak sprzeciw monarchy, który w Tajlandii cieszy się ogromnym szacunkiem, w praktyce przekreślił jakiekolwiek jej szanse w wyborach.

Zaplanowane na 24 marca wybory parlamentarne mają zakończyć rządy junty wojskowej, która przejęła władzę w 2014 roku, odsuwając od władzy tymczasowy rząd Yingluck Shinawatry, młodszej siostry Thaksina Shinawatry. Jednak obiecane przez wojsko wybory już kilkakrotnie zostały przekładane.

Autor: ft//kg//kwoj / Źródło: BBC, PAP