Setki tarantul w przesyłce z Polski

TVN24


Filipińscy celnicy z międzynarodowego lotniska w Manili skonfiskowali ponad 750 jadowitych tarantul, które dotarły tam z Polski - poinformował we wtorek lokalny urząd celny. Zagrożone wyginięciem zwierzęta przemycano w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach.

Jadowite pająki z Polski - jak pisze chińska agencja informacyjna Xinhua - zostały przejęte w poniedziałek.

Tarantule, które są zagrożone wyginięciem, zostały przekazane pracownikom filipińskiego Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych (DENR).

Jego urzędniczka Carmelita Talusan poinformowała, że pająki znajdowały się w pudełkach po płatkach śniadaniowych i ciastkach.

- Przesyłka została wysłana z Polski (...). Jej odbiorcą miał być (...) mieszkaniec Caloocan, miasta położonego nad Zatoką Manilską - powiedziała.

Za nielegalny handel nawet 6 lat więzienia

Złamanie prawa, związanego z nielegalnym handlem zwierząt, na Filipinach zagrożone jest karą pozbawienia wolności do dwóch lat i karą grzywny w wysokości 200 tysięcy pesos (blisko 15 tysięcy złotych) na podstawie ustawy o o konserwacji i ochronie środowiska.

Z kolei, za złamanie ustawy celnej i taryfowej grozi 300 tysięcy pesos (blisko 22 tysiące złotych) i nawet sześć lat pozbawienia wolności.

W 2018 rok filipińska służba celna przejęła 2152 zwierzęta - przedstawicieli zagrożonych wyginięciem gatunków - przewożone w paczkach, bagażu i przesyłkach morskich.

Na początku roku oficerowie służby celnej na lotnisku w stolicy kraju Manili przejęli 63 iguany, kameleona i jaszczurkę pogony. 9 marca oficerowi celni skonfiskowali na lotnisku ponad 1500 żywych egzotycznych żółwi.

Autor: asty/adso / Źródło: Xinhua