Polska wprowadza Child Alert. O zaginionym dziecku mają usłyszeć wszyscy

System Child Alert funkcjonuje w wielu państwach na świecieoprac. własne na podstawie danych Fundacja ITAKA | tvn24.pl

W Stanach Zjednoczonych co 40 sekund znika jedno dziecko, w Polsce w samym 2013 roku zgłoszono policji ponad 6 tys. zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Organizacje pozarządowe, służby i władze w wielu państwach postanowiły połączyć siły w walce z uprowadzeniami dzieci i stworzyły system Child Alert. Dziś do tej grupy dołącza Polska. Jak funkcjonuje ten system i czy sprawdza się w innych krajach, jak będzie działał w Polsce?

Porwana przez opiekunkę Rae Leigh Bradbury była pierwszym odnalezionym dzieckiem dzięki systemowi Amber AlertBiały Dom

Polska w środę oficjalnie ogłasza gotowość operacyjną systemu Child Alert. W Europie funkcjonuje już w jedenastu krajach unijnych: Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. System działa również w Australii, Kanadzie, Malezji, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w ostatnim z tych państw narodziła się inicjatywa masowego i natychmiastowego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku, którego życie lub zdrowie jest zagrożone. W 1996 roku 9-letnia Amber Hagerman została porwana, kiedy jechała rowerem do sklepu w Arlington w Teksasie. Jedyny świadek zdarzenia zeznał policji, że widział, jak mężczyzna ściąga dziewczynkę z roweru, porywa i odjeżdża. Zgłoszenie o uprowadzeniu dotarło na policję zaledwie osiem minut po tym, jak dziewczynka wyjechała z domu. Wizerunek porwanej masowo publikowały media, przeprowadzano wywiady ze świadkiem, a teksańska policja szukała kolejnych. Historia skończyła się tragicznie, bo ciało zamordowanej dziewięciolatki zostało znalezione cztery dni później. Ale od tamtej pory w Stanach Zjednoczonych w szczególnych przypadkach zaczęto stosować Amber Alert, czyli intensywny system poszukiwań dzieci przy pomocy mediów. Teraz obowiązuje w całym kraju. Historia porwanej Amber to jednak nie pierwszy przypadek nagłośnienia sprawy zaginionego dziecka w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory echem odbija się sprawa zaginięcia Etana Patza z 1979 roku. Sześcioletni chłopiec po raz pierwszy sam wyszedł z domu na Manhattanie w Nowym Jorku do szkoły i już nigdy nie wrócił. Nigdy wcześniej poszukiwania zaginionego nie były prowadzone na tak ogromną skalę - wizerunek dziecka publikowano nawet na kartonach mleka. Chłopczyka nigdy nie udało się jednak odnaleźć i w 2001 roku oficjalnie uznano go za zmarłego. Dzień 25 maja, w którym zaginął Etan Patz, obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Co 40 sekund znika dziecko

W Stanach Zjednoczonych, jak wskazują dane Narodowego Centrum Poszukiwania Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci, co roku średnio 750 tys. niepełnoletnich uznaje się za zaginionych. Oznacza to, że średnio co 40 sekund znika jedno dziecko.

Zaginięcia dzieci w PolsceKGP

W 2013 r. w Polsce, według policyjnych szacunków, zgłoszono służbom zaginięcia 382 dzieci do lat 7, 811 w wieku 7-13 lat i 5292 w wieku 14-17 lat. Statystyki są porównywalne z rokiem ubiegłym. Wyraźny wzrost zaginięć dzieci w zestawieniu z rokiem 2011 i wcześniejszymi latami wynika z tego, że po zmianie przepisów do zaginięć zalicza się również uprowadzenia rodzicielskie. Te nie będą brane pod uwagę w systemie Child Alert, poza wyjątkami bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

- Dzięki systemowi Child Alert wzrasta efektywność poszukiwań, które solidaryzują społeczeństwo. Jest to również sposób na odstraszenie potencjalnych przestępców - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Sylwia Kaczan z Fundacji ITAKA. Uogólniając - informacja o zaginięciu dziecka, którego życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone, ma poruszyć całe społeczeństwo.

- Uruchomienie tego systemu ma przede wszystkim na celu jak najszybsze odnalezienie dziecka przy pomocy rozpowszechnienia informacji o jego zaginięciu wśród jak największej liczby odbiorców, którzy stanowią potencjalne źródło informacji o zdarzeniu - tłumaczy tvn24.pl decyzję o wprowadzeniu Child Alert Paweł Majcher, rzecznik MSW. I zapewnia, że zarówno ministerstwo, służby, jak i Fundacja ITAKA, są gotowe na uruchomienie tego systemu.

Kampania społeczna Fundacji ITAKA
Kampania społeczna Fundacji ITAKAFundacja ITAKA

System w Unii Europejskiej

W Europie system alarmowania, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą, jest stosunkowo młody. W 2006 roku wprowadziła go Francja, rok później Grecja, Portugalia i Włochy, w 2008 roku Holandia, a Belgia w roku 2011. Na mocy deklaracji Parlamentu Europejskiego do programu przyłączać się będą także inne kraje członkowskie.

W Irlandii Child Alert wprowadzono ponad rok temu (w maju 2012 r.), ale po raz pierwszy został uruchomiony dopiero w lipcu tego roku, kiedy ojciec zniknął razem z dwójką swoich kilkuletnich synów. Uprowadzenie skończyło się tragicznie, bo następnego dnia odnaleziono ciała chłopców w samochodzie mężczyzny. Mechanizm działania alertu jest bardzo podobny we wszystkich państwach, różni się jedynie granicą wiekową poszukiwanych osób czy instytucją, która go uruchamia. W większości krajów, aby wszcząć procedurę Child Alert, poszukiwana osoba musi mieć poniżej 18 lat. Zazwyczaj system uruchamiany jest przez policję, ale są wyjątki od tej reguły. We Francji organem odpowiedzialnym za decydowanie o alercie jest prokurator, a w Belgii - prokurator lub sędzia. Bardzo istotne są również informacje o sprawcy porwania - we Francji bez tego rysopisu Child Alert nie może być uruchomiony. W niektórych państwach ma inne nazwy, np. w USA nazywany jest Amber Alert, a w Belgii Child Focus.

- Child Alert w Polsce nie będzie wykorzystywany nagminnie - zapewnia Sylwia Kaczan. I dodaje, że przewiduje się, że w Polsce będzie użyty średnio 2 razy rocznie. Do 2012 r. w Wielkiej Brytanii w ciągu 3 lat użyto go 2 razy, w Rumunii 1-2 razy w roku. We Francji od momentu wprowadzenia systemu - 12 razy, a w Holandii i Grecji - 17 razy. W Holandii w 75 proc. przypadków odnaleziono dzieci całe i zdrowe, natomiast we Francji dzięki systemowi odnaleziono dziewięcioro dzieci. Jak tłumaczy polska policja, doświadczenia tych krajów "przemawiają za wysoką skutecznością pomyślnego rozwiązywania spraw zaginionych dzieci za pomocą uruchomionego programu".

Alert na autostradzie we FrancjiCC-BY-SA 3.0/Baptiste ROUSSEL/Wikipedia

O alercie decyduje policja

W Polsce o wszczęciu procedury Child Alert decyzję podejmie policja. Platformę obsługiwać będą eksperci Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Informacje na temat poszukiwanego dziecka można zgłaszać pod specjalnym numerem alarmowym 995 lub ogólnoeuropejskim 116 000.

Child Alert może być uruchomiony na każdym etapie, jeżeli:

• osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia; • istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone; • uzyskano pisemną zgodę od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich; • z posiadanych przez policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej; • uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.

- Po otrzymaniu informacji o zaginięciu dziecka i weryfikacji przez policję wszystkich wymaganych kryteriów do uruchomienia alarmu, przygotowywany jest komunikat, który następnie przekazywany jest mediom. Komunikat zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące zdarzenia, takie jak: wiek, wygląd dziecka, ostatnie miejsce pobytu oraz numer telefonu, pod którym można zgłaszać wszelkie informacje na temat zaginionego - opisuje w rozmowie z tvn24.pl Iwona Kuc z Zespołu Prasowego KGP.

- Za dystrybucję komunikatu odpowiedzialna jest specjalnie stworzona platforma przekazywania informacji (system komputerowy), która błyskawicznie przesyła określoną wiadomość do adresatów. Wizerunek zaginionego dziecka pojawia się na wszelkich dostępnych nośnikach, tym samym stając się powszechnym - dodaje policjantka.

Przykładowy alert wysłany sms-em w stanie Winscon w USAWikiedia

Alert ma się wtedy pojawić w radiu, telewizji, na ekranach reklamy zewnętrznej, tablicach informacyjnych w miejscach publicznych typu dworce, lotniska, centra turystyczne oraz za pośrednictwem telefonii komórkowej (np. mms). W system zaangażowała się m.in. TVN24 i portal tvn24.pl

Child Alert budowany był w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Daphne III, a całkowita wartość projektu wyniosła około 100 tys. euro. - Koszty utrzymania systemu wliczone są w działanie Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych w KGP - informuje Majcher.

W środę w ministerstwie odbędzie się konferencja, podczas której nastąpi oficjalne ogłoszenie gotowości operacyjnej systemu Child Alert w Polsce. Zaprezentowany zostanie również spot reklamowy, który rozpocznie szeroką kampanię medialną.

Autor: Agnieszka Jasik/ ola / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: oprac. własne na podstawie danych Fundacja ITAKA | tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Jestem w niektórych obszarach sceptyczny, jeśli chodzi o drugą kadencję prezydenta Donalda Trumpa, jego zapowiedzi, ale też nie panikowałbym i nie histeryzowałbym - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były ambasador Polski w USA i Izraelu Marek Magierowski. Dodał, że jego sceptycyzm dotyczy podejścia Trumpa do wojny na Ukrainie oraz sojuszy, w których są Stany Zjednoczone, jak chociażby NATO.

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Stało się to podczas prezydenckiej parady na oczach tysięcy widzów.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w Białym Domu kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku.

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że spotka się z Władimirem Putinem. Powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej. Tuż po wystąpieniu prezydenta USA o przyszłości Ukrainy z kongresmanami z Partii Republikańskiej rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

Źródło:
TVN24, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu - złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. Oto zdjęcia z najważniejszych i najciekawszych momentów inauguracji.

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który włamywał się do mieszkań, sklepów i aut. Kajdanki na ręce założyli mu, kiedy był w pracy. - Kradłem dla adrenaliny - przyznał policjantom. Usłyszał 11 zarzutów.

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

1062 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o zatrzymaniu trzech byłych dowódców, których oskarżono o to, że z powodu ich niewłaściwych decyzji armia rosyjska zdołała zająć część obwodu charkowskiego. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Trwa dogaszanie pożaru szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się wieczorem na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji brało udział 75 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei i wiceprezydent Chin Han Zheng. Jedyną przywódczynią z Unii Europejskiej była Giorgia Meloni.

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl