Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.
Powietrze w Byrnihacie wypełnione jest szkodliwymi substancjami pochodzącymi z fabryk oraz spalin samochodowych. Dorośli i dzieci skarżą się tam na poważne problemy z oddychaniem.
- To było przerażające, córka oddychała jak ryba - opowiadał w rozmowie z agencją informacyjną Reuters Abdul Halim, ojciec Ansari, który po dwóch dniach przywiózł ją ze szpitala do domu. Dziewczynka przez blisko dziewięć miesięcy miała problemy zdrowotne z powodu potwornego smogu.
To, że jakość powietrza jest fatalna i wpływa niszcząco na zdrowie, potwierdzają statystyki. Według danych rządowych liczba przypadków infekcji dróg oddechowych w regionie wzrosła do 3681 w 2024 roku z 2082, które odnotowano w 2022 r.
- Dziewięćdziesiąt procent pacjentów, których widzimy codziennie, ma kaszel lub inne problemy z oddychaniem - opowiadał doktor J. Marak ze szpitala Byrnihat Primary Healthcare Centre.
"Wszystko jest pokryte kurzem lub sadzą"
Mieszkańcy skarżą się, że toksyczne powietrze powoduje u nich też inne dolegliwości zdrowotne, takie jak wysypki i podrażnienia oczu. Smog niszczy uprawy i przeszkadza w codziennych, zwykłych czynnościach, takich jak suszenie prania na zewnątrz.
- Wszystko jest pokryte kurzem lub sadzą - powiedział rolnik Dildar Hussain.
W Indiach wiele miejsc zmaga się zimą z fatalną jakością powietrza. W Byrnihacie zła sytuacja panuje jednak przez cały rok, co potwierdzają dane rządowe. W mieście znajduje się około 80 zakładów przemysłowych. Zdaniem ekspertów sytuacji nie poprawia także ukształtowanie terenu - miasto znajduje się w obniżeniu terenu, co uniemożliwia rozpraszanie się zanieczyszczeń.
Niechlubny ranking
W marcu tego roku w raporcie przygotowywanym przez szwajcarską firmę IQAir Byrnihat znalazło się na szczycie listy światowych metropolii z najgorszą jakością powietrza. W 2024 roku poziom stężenia pyłów PM2,5 na przestrzeni całego roku wynosił tam średnio 128,2 mikrograma na metr sześcienny. To 25 razy więcej niż rekomendują normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Od czasu, kiedy opublikowano raport IQAir, władze obu stanów zgodziły się współpracować na rzecz poprawy powietrza w tym mieście.
Źródło: Reuters, CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters