Ostrzał prezydenckiego konwoju - Polacy żądają ustaleń

TVN24

Aktualizacja:

Warszawska prokuratura chce od Gruzji szczegółowych ustaleń tamtejszego śledztwa w sprawie ostrzelania konwoju z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim. Do incydentu doszło w 2008 roku na granicy z Osetią Południową. Do czasu uzyskania odpowiedzi z Gruzji Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawiesiła swe śledztwo w sprawie tego incydentu - poinformowała jej rzeczniczka Monika Lewandowska.

Rzeczniczka dodała, że dotyczy ono groźby bezprawnej polegającej "na zmuszeniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do zaniechania inspekcji pogranicza gruzińsko-osetyńskiego przez nieznanych obywateli gruzińskich pochodzenia osetyńskiego, poprzez oddanie strzałów z broni palnej w kierunku kolumny prezydenckiej".

Według Kodeksu karnego, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, podlega karze do 3 lat więzienia.

Sprawa w toku

Lewandowska wyjaśniła, że już raz prokuratura zwracała się do stosownych organów Gruzji o pomoc prawną. - Odpowiedziano nam, że dochodzenie w jednostce MSW Gruzji w tej sprawie jest nadal w toku - dodała.

Wobec takiej odpowiedzi, prokuratura wystąpiła do Tbilisi ponownie, prosząc w kolejnym wniosku o "bardziej szczegółowe ustalenia". - Mogą być one bowiem istotne dla naszego postępowania - powiedziała Lewandowska.

Strzały w pobliżu konwoju

23 listopada 2008 r. konwój samochodów z prezydentami obu państw został zatrzymany przy granicy z Osetią Płd., rozległy się strzały. Nikomu nic się nie stało.

Prezydenci, którzy jechali z Tbilisi do jednego z osiedli przy granicy z Osetią Płd., zawrócili do stolicy Gruzji. Potem okazało się, że samochód z ochraniającymi głowę państwa oficerami BOR był kilkaset metrów od auta z L. Kaczyńskim; nie mieli oni z nim łączności, a Gruzini nie pozwolili wyjść im z auta, gdy padły strzały.

Po incydencie szef ochrony prezydenta Krzysztof Olszowiec odszedł ze służby. BOR uznał, że nie powinien on się był godzić na przejazd niesprawdzoną trasą.

Kownacki oskarżony

W ostatnim dniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła b. szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Kownackiego o ujawnienie mediom poufnego raportu ABW dotyczącego incydentu w Gruzji. Kownacki nie przyznał się do czynu; grozi mu do 3 lat więzienia.

Powołując się na raport, "Dziennik" pisał, że za najbardziej prawdopodobną wersję ABW uznała, iż "sytuacja mogła być wykreowana przez stronę gruzińską". W dokumencie ABW pisano, że Gruzini nie zadbali o bezpieczeństwo polskiego prezydenta, a nawet mogli wykreować całą sytuację, by winą obciążyć wspierających Osetię Rosjan. Sam Lech Kaczyński sugerował, że strzały oddali Rosjanie z pobliskiego posterunku. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow uznał zdarzenie za prowokację gruzińską. Dzień po powstaniu raportu Osetyjczycy przyznali, że strzelali w powietrze, aby zatrzymać kolumnę samochodów z Gruzji.

Źródło: PAP