Prezydenta nie będzie na rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. Jego patronat został

Kasprzyk: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami
Kasprzyk: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami
Źródło: tvn24

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił udziału w objętych patronatem prezydenta obchodach 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. "Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę" - napisał. Choć Andrzej Duda nie pojawi się na obchodach, to jego patronat nad uroczystościami organizowanymi ku czci formacji oskarżanej o kolaborację nie został wycofany.

Uroczystości 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych objął patronatem narodowym prezydent Andrzej Duda.

List do prezydenta napisali w tej sprawie potomkowie oficerów Armii Krajowej ze Zgrupowań Świętokrzyskich AK. Wyrazili niezrozumienie, "jak można patronować rocznicy powołania kolaboranckiej formacji zbrojnej, co oznacza aprobatę jej celów i metod walki".

Prezydent Andrzej Duda nie będzie uczestniczył w zaplanowanych na 11 sierpnia uroczystościach. Dyrektor biura prasowego prezydenta Marcin Kędryna w SMS-ie do redakcji oświadczył w środę, że udział głowy państwa nie był planowany. Na pytanie, kto będzie reprezentował prezydenta, Kędryna odpowiedział, że "nikt".

Patronat Narodowy nad rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej. Dzieci żołnierzy AK protestują

Patronat Narodowy nad rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej. Dzieci żołnierzy AK protestują

Rabin Schudrich pisze o "osobistej zniewadze"

Udziału w obchodach odmówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W liście do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka - opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą" - napisał: "Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę".

Kasprzyk broni Brygady Świętokrzyskiej. "Nie kolaborowała"

W obronie Brygady Świętokrzyskiej stanął w środę Jan Józef Kasprzyk.

Przekonywał, że formacja ta "nigdy nie kolaborowała z Niemcami". - Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego - ocenił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przekonywał, że w styczniu 1945 r. brygada stoczyła krwawe walki z oddziałami Wehrmachtu i podjęła decyzję o przebiciu się na Zachód.

Podczas środowego briefingu w Warszawie przekazał, że uroczystości 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych odbędą się w najbliższą niedzielę. - Podczas tych uroczystości zostanie odprawiona msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, odbędzie się również uroczysty apel pamięci z udziałem Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza - poinformował.

Obchody na cześć powstania Brygady Świętokrzyskiej. Patronat prezydenta budzi kontrowersje

Obchody na cześć powstania Brygady Świętokrzyskiej. Patronat prezydenta budzi kontrowersje

Paczkowski: brygada korzystała z pomocy Wehrmachtu

O brygadzie mówił w rozmowie z TVN24 historyk prof. Andrzej Paczkowski.

- Dowództwo Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych podjęło decyzję, żeby ewakuować z Polski tak dużo żołnierzy w zwartych szykach, jak to jest możliwe. W związku z tym brygada musiała wejść w kontakt taktyczny z Niemcami. Przecież trudno było sobie wyobrazić, że 1200 żołnierzy będzie się przebijać przez milionowy Wehrmacht. Kiedy 13 stycznia 1945 roku ruszyła ofensywa sowiecka i Niemcy zaczęli się wycofywać, brygada ruszyła razem z nimi. Oczywiście korzystała z pomocy, udogodnień, zaopatrzenia Wehrmachtu - tłumaczył. Historyk opowiadał, że idąc z "Wehrmachtem na zachód, wedle wcześnie ustalonej trasy, szli na teren Czech". Dotarli do celu w marcu 1945 roku, kiedy sytuacja na frontach była już oczywista, a na terenie Czech obecne były wojska amerykańskie.

- Było bez sensu utrzymywanie tego kontaktu, współpracy z Wehrmachtem. W związku z tym brygadziści przeszli na drugą stronę frontu. Nie podejmowali otwartej walki z wojskami Wehrmachtu, nie było takiej sposobności, z wyjątkiem uwolnienia filii obozu w Holiszowie (Czechy), gdzie zginęło kilkunastu strażników tego obozu z Waffen-SS czy gestapo - dodał.

Prof. Paczkowski powiedział, że w tym czasie członkowie Brygady Świętokrzyskiej mieli poufny kontakt z członkami czeskiego ruchu oporu oraz zaczęli "szukać kontaktu osobnego z wojskami amerykańskimi”. - Brygada uzyskała ten kontakt. Została przeniesiona na Zachód, żeby Sowieci nie denerwowali się jej obecnością. Zatrzymała się w Bawarii, gdzie w sierpniu 1945 roku została rozwiązana - wskazał.

Prof. Paczkowski: Brygada Świętokrzyska korzystała z pomocy Wehrmachtu

Prof. Paczkowski: Brygada Świętokrzyska korzystała z pomocy Wehrmachtu

Decyzja prezydenta "nie jest stosowna"

Zdaniem Paczkowskiego decyzja prezydenta o objęciu patronatem 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej jest "czysto polityczna, może nawet ideologiczna". - Wydaje mi się, że nie jest stosowna, dlatego że Brygada Świętokrzyska nie była jakimś bardzo ważnym oddziałem polskiej partyzantki, polskiego ruchu oporu. Powstała bardzo późno, w sierpniu 1944 roku, kiedy w Warszawie walczyło powstanie. Oni nie szli na pomoc, wręcz odwrotnie, uważali, że powstanie jest bezsensowne - wyjaśniał historyk.

- Nie była to jakaś wielka, ważna formacja, która toczyła jakieś zacięte walki z wrogiem - obojętnie czy z Sowietami, czy z Niemcami. Ani z jednym, ani z drugim w zasadzie nie walczyła - dodał.

- Nie widzę powodów, żeby ją w jakiś specjalny sposób honorować. Jej żołnierze, kombatanci, ich rodziny, zwolennicy tej ideologii - proszę bardzo - mogą świętować tę rocznicę. Ale prezydent Rzeczypospolitej? Wydaje mi się, że jest to gruby polityczny błąd - ocenił prof. Paczkowski.

Prof. Paczkowski: decyzja prezydenta niestosowna

Prof. Paczkowski: decyzja prezydenta niestosowna

Autor: tmw//rzw//kwoj / Źródło: TVN24.pl, PAP, Gazeta Wyborcza

Czytaj także: