Zalane centrum handlowe, ewakuowane tłumy. Gwałtowna burza w Rennes

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, vigilance.meteofrance.fr, www.ouest-france.fr

Burze przetoczyły się w piątek przez gminę Rennes położoną na zachodzie Francji. Zalane zostało tam centrum handlowe. Gwałtowna aura nie odpuści. Służby meteorologiczne Météo-France wydały w wielu regionach ostrzeżenia drugiego stopnia.

W sześćdziesięciu pięciu departamentach Francji, rozciągających się od południowego zachodu do północnego wschodu kraju, wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed burzami. Synoptycy z Météo-France prognozują, że podczas wyładowań spadnie do 40-60 litrów wody na metr kwadratowy. Istnieje ryzyko pojawienia się opadów gradu. Ryzyko dużego gradobicia jest znaczne, szczególnie na południowym zachodzie, w rejonie Masywu Centralnego. Takie zjawiska mogą przyczynić się do powstania powodzi.

Piątkowe nawałnice

W piątek po południu przed gminę Rennes przetoczyła się gwałtowna nawałnica. Burzy towarzyszyły intensywne opady deszczu i silny wiatr. Doszło tam do licznych podtopień. Strażacy ewakuowali 1800 osób z centrum handlowego Alma, które zostało zalane.

- Nagle zobaczyłyśmy, jak woda się podnosi - opowiadały sprzedawczynie z kawiarni znajdującej się w centrum handlowym. Był zaskoczone tym, że jak szybko woda przybierała.

- Uszkodzonych jest 40 sklepów - przekazali strażacy.

Autor:anw

Źródło: ENEX, vigilance.meteofrance.fr, www.ouest-france.fr