Naukowcy wśród kamieni wyrzuconych przez wulkan Cumbre Vieja na La Palmie znaleźli oliwiny. To kamienie półszlachetne wykorzystywane przez jubilerów. Od końca ubiegłego tygodnia na kanaryjskiej wyspie widoczna jest piaszczysta plaża powstała na pasie zastygłej lawy po wpadnięciu do oceanu.
"Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie" - napisał na Twitterze Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan), zamieszczając zdjęcie dokumentujące odkrycie.
Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, ale jako geologiczne dziedzictwo wysp jego zbieranie jest zabronione.
"Piękno natury zawsze zadziwia, nawet podczas strasznej dewastacji" - skomentował to odkrycie w poniedziałek hiszpański dziennik "ABC".
Powstała nowa plaża
Dodatkowo, w wyniku erupcji wulkanu, na pasie pierwszego jęzora lawy, która zastygła po wpadnięciu do oceanu, utworzyła się najmłodsza plaża w Hiszpanii. Według danych rządu kanaryjskiego, wyspa zyskała obszar o długości 500 metrów w głąb morza i około 820 m maksymalnej szerokości, a erozja spowodowana przez fale utworzyła piaszczyste miejsca. Ten pierwszy zastygły jęzor lawy zniszczył miasto Todoque 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu.
Do tej pory lawa wypływająca z kilku szczelin wulkanu pokryła ponad tysiąc hektarów wyspy La Palma, zniszczyła ponad tysiąc budynków i wiele upraw rolnych. Zmusiła do ewakuacji ponad siedem tysięcy mieszkańców.
Czytaj także: Wulkan Cumbre Vieja pozbawił ich dorobku życia. Władze stawiają dla poszkodowanych domy modułowe
Źródło: PAP