Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew
Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.
W piątek nad Półwysep Iberyjski nadciągnęła strefa intensywnych opadów deszczu związana z burzą Olivier. Lokalne agencje meteorologiczne ogłosiły alarmy przed silnym deszczem i możliwymi podtopieniami - w sobotę w Portugalii objęły one swoim zasięgiem wszystkie dystrykty kraju, a w Hiszpanii zagrożenie objęło zachodnią i północną część kraju.
Czytaj dalej: Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?
Osuwiska i podtopienia
W piątek deszcz i grad najbardziej dały się we znaki mieszkańcom hiszpańskiej Galicji. W Lugo po południu zalane zostały główne ulice. Woda wdarła się do części budynków, w tym na stadion Pazo dos Desportes, jak również uszkodziła mniejsze obiekty położone wzdłuż rzeki, w tym drewniany most dla pieszych. Na obwodnicy miasta deszcz spowodował uszkodzenie muru oporowego, którego fragmenty spadły na jezdnię. Ruch na drodze został tymczasowo wstrzymany.
Jak wyjaśniły lokalne media, w ciągu kolejnego tygodnia pogoda na Półwyspie Iberyjskim będzie zmienna. Klimatolog Carlos Pirez przekazał portugalskiemu portalowi SIC Noticias, że prognozy dla Europy Środkowej zapowiadają dodatnie anomalie opadów co najmniej do świąt. Prognozy te potwierdza hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET, zapowiadająca na najbliższe dni "przewagę niestabilnej aury".
Autorka/Autor:ast
Źródło: El Progreso, La Razon, SIC Noticias
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ELISEO TRIGO
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Niedziela przynosi w Polsce ulewy, związane z niżem genueńskim, który wpływa na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu na południu kraju pojawiają się utrudnienia. Strażacy odnotowali setki interwencji. W Głuchołazach na Opolszczyźnie opady - jak przekazał burmistrz miasta - "podniosły poziom wody w Białej Głuchołaskiej", ale sytuacja jest stabilna.
Zalane drogi, przerwany wał. Coraz więcej akcji straży
Gdzie jest burza? W niedzielę 27.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.
Gdzie jest burza? Grzmoty słychać od Warmii po Podkarpacie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W przeważającej części kraju obowiązują też alarmy drugiego stopnia. To oznacza, że pogoda za sprawą deszczonośnego niżu genueńskiego może być bardzo groźna.
Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia
Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji
Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.
Apel TOPR: nie wychodźcie w góry
W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.
W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby
Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.
"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?
Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.
W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie
W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.
"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru
"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.
Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa
W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.
Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia
W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.
Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę
Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.
Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"
Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.
Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił
Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.
Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami
Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.
Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha
W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.