W czwartek przebywający u wybrzeża Ostii, niedaleko Rzymu, mogli zobaczyć efektowne zjawisko. Na morzu uformowała się pokaźnych rozmiarów trąba wodna. Lokalne media podały, że wirowała około 15 minut.
W czwartek (9 grudnia) po południu u wybrzeży miasta Ostia w pobliżu Rzymu pojawiła się pokaźnych rozmiarów trąba wodna.
Ostia, Włochy. Trąba wodna na morzu
Film zamieszczony w mediach społecznościowych pokazuje zjawisko - wir wodny - sięgający od powierzchni morza do chmur, a następnie rozpraszający się. Lokalne media podały, że trwało to około 15 minut. Naoczni świadkowie donoszą, że wkrótce potem pojawił się drugi niewielki lej, po czym w regionie pojawił się silny wiatr, grad i deszcz.
Trąba wodna. Jak powstaje
Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.
Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl