Ulewne deszcze nawiedziły południowe regiony Sardynii. W wielu miejscach doszło do powodzi i podtopień. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna. Odnotowano 85 interwencji związanych z gwałtowną pogodą.
Intensywne opady deszczu nawiedziły w weekend włoską Sardynię. Doszło do powodzi i podtopień. Jak przekazały miejscowe służby, jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna. Ciało starszego mężczyzny zostało strażacy znaleźli w sobotę na południu wyspy.
Powodzie na Sardynii. Ofiara śmiertelna
Jak ustaliło dochodzenie, mężczyzna porzucił swój samochód, zablokowany na drodze przez rwącą wodę. Potem prawdopodobnie porwał go nurt.
Szczęśliwe zakończenie miały natomiast historie zaginionych myśliwych. Strażacy uratowali grupę myśliwych w miejscowości Sarroch. Na czas pomoc dotarła także do czterech innych, którzy schronili się na drzewie w Villa San Pietro, oraz do dwóch, którzy utknęli w samochodzie. Ocalono też około 20 osób, które zostały odcięte od świata w gospodarstwie rolnym w rejonie Capoterra.
Interwencje strażaków
Sytuacja nadal nie jest unormowana. W gminie Cagliari na Sardynii od niedzieli odnotowano 85 interwencji związanych z gwałtowną pogodą. Działania strażaków polegają głównie na osuszaniu zalanych terenów, usuwaniu gruzu z dróg i ratowaniu osób znajdujących się w trudnej sytuacji.
Autorka/Autor:anw//rzw
Źródło: ENEX
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
To nie koniec przymrozków. IMGW wydłużył ważność ostrzeżeń przed niską temperaturą, która będzie panować nocą i o poranku w kolejnych dniach. Miejscami alarmy będą obowiązywać nawet do soboty. Sprawdź, gdzie należy uważać.
Alarmy IMGW w całej Polsce. Będą ważne nawet do soboty
Suni Willimas i Butch Wilmore wrócili na Ziemię. Wczesnym rankiem astronauci, którzy niespodziewanie spędzili w kosmosie wiele miesięcy, opuścili pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozpoczęli lot kapsułą Dragon firmy SpaceX. Ich podróż trwała 17 godzin. Przed godziną 23 czasu polskiego wylądowali u wybrzeży Florydy.
Dziewięć miesięcy i są. Astronauci wrócili na Ziemię
Późnym wieczorem w środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Prognozy co do dokładnego czasu wejścia obiektu w atmosferę nie są jeszcze do końca pewne, ale istnieje niewielkie ryzyko, że może się to stać nad Polską.
Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy
Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.
"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"
Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.
Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce
W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.
Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"
- Źródło:
- Live Science, tvnmeteo.pl
Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.
Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób
W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.
Nagrał burzę z pokładu samolotu
Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.
Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve
Co pogoda robi nam z mózgiem?
Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.
Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową
Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.
Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie
Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.
"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"
Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.
Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.
W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.
Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody
Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?
Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.