Zespół naukowców odkrył trzy podwodne wulkany u wybrzeży Sycylii. Teraz badacze będą analizować próbki skał, aby stwierdzić, czy są one aktywne. - To bardzo ważne odkrycie, ponieważ rzuca światło na niezbadane dno morskie - powiedział jeden z uczestników misji, Dario Civile z włoskiego Narodowego Instytutu Oceanografii i Geofizyki Eksperymentalnej (OGS).
Nowo odkryte wulkany mają co najmniej sześć kilometrów szerokości i wznoszą się ponad 150 metrów nad otaczającym je dnem morskim. Znajdują się pomiędzy miastami Mazarra i Sciacca u południowo-zachodnich wybrzeży włoskiej wyspy. Dołączyły one do innych stożków wulkanicznych, które w tym rejonie odkrył włoski Narodowy Instytut Oceanografii i Geofizyki Eksperymentalnej (OGS) w 2019 roku.
- To bardzo ważne odkrycie, ponieważ rzuca światło na niezbadane dno morskie - powiedział Dario Civilie, naukowiec z OGS, który brał udział w misji badawczej. - Żegluga na Morzu Śródziemnym trwa od tysiącleci, ale zaskakujące jest to, że wiemy bardzo niewiele o jego dnie - dodał.
Naukowcy zebrali do analizy w kolejnych miesiącach próbki skał, w tym złóż lawy.
Nie wiadomo, czy są aktywne
- Zauważyliśmy aktywność hydrotermalną w okolicy, ale jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy te wulkany są aktywne - wyjaśnił Civile. Główny naukowiec misji profesor Aaron Micallef z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) w Kalifornii ocenił jednak, że na podstawie dotychczasowych danych można powiedzieć, iż ich aktywność jest mało prawdopodobna.
Uważa się, że pod wodą znajduje się ponad milion wulkanów, które odpowiadają za 80 procent aktywności wulkanicznej na całym świecie. Podwodne erupcje często pozostają jednak niezauważone.
W komunikacie OGS poinformowano, że międzynarodowa ekspedycja naukowa M191 SUAVE trwała tydzień i zakończyła się 5 sierpnia. Została przeprowadzona na pokładzie niemieckiego statku Meteor.
Podmorskie wulkany u wybrzeży Sycylii to niejdyne odkrycia. Naukowcy natknęli się też na wrak statku o wymiarach 100 na 17 metrów. Zlokalizowano go na głębokości 110 metrów w połowie drogi pomiędzy wyspą Linosa a Sycylią.
Ekspedycja była kierowana przez Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR - Helmhotlz w Kilonii. W badaniach brały udział też Uniwersytet Maltański, włoski instytut OGS, amerykański MBARI, Uniwersytet Wiktorii w Wellington, a także uniwersytetu w Birmingham, Oskfordzie, Edynburgu i Kilonii.
Źródło: "The Guardian"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock