TVN Meteo | Świat

Meteor na nocnym niebie widoczny w Wielkiej Brytanii. Nagranie

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps//rzw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Bolid widoczny w Taunton w Wielkiej Brytanii
Kontakt 24Bolid widoczny w Taunton w Wielkiej Brytanii

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie od pana Norberta, kierowcy ciężarówki, który jeździ trasami w Wielkiej Brytanii. Na filmie widać jasny obiekt, który przelatuje na nocnym niebie. To bolid, czyli bardzo jasny meteor - wyjaśnił Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach.

- Jechałem zamyślony autostradą M5 na południe w kierunku pięknej Kornwalii i w pewnym momencie, w okolicach miasta Taunton, zobaczyłem wielki rozbłysk. Był bardzo duży i bardzo długi - opisywał w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Norbert. Dodał, że rozbłysk był widoczny w sobotę po godzinie 6.

Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", na nagraniu "ewidentnie widać bolid, czyli bardzo jasny meteor".

Meteor to ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid, czyli odłamek skalny poruszający się po orbicie wokół Słońca. Bolidy są szczególnie jasnymi meteorami, o jasności większej niż -4 magnitudo (mag - wielkość gwiazdowa, jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd), a więc są jaśniejsze od Wenus. Dla porównania, wielkość gwiazdowa Księżyca w pełni wynosi -12,6 mag, a Słońca -26,7 mag.

"Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem aż tak wyrazistego zjawiska"

Mężczyzna zaznaczył, że nigdy takiego nie widział. - Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem aż tak wyrazistego zjawiska, a mam za sobą pokonanych już dwa miliony kilometrów europejskich dróg, gdzie zawsze jest czas na obserwację wszystkiego dookoła - opowiadał. Pan Norbert podkreślił, że na widok "spadającej gwiazdy" udało mu się wypowiedzieć życzenie. Nie zdradza jednak jakie. - W myślach szybko wypowiedziałem życzenie, a czy się spełni? Czas pokaże. Każdemu życzę, aby Wasze marzenia się spełniały nie tylko podczas takich zjawisk, ale zawsze - zakończył.

Co jeszcze zobaczymy na niebie w październiku? Pełnia Księżyca, koniunkcja Księżyca i Jowisza, rój Orionidów

W październiku czeka na nas jeszcze kilka atrakcji astronomicznych, do których obserwacji można się przygotować.

15 października, dojdzie do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 12.02. Z Warszawy będzie widoczne od godziny 18.06, na wysokości 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, gdy zacznie robić się ciemno. Będzie je można obserwować do godz. 00.14. W tym przypadku także wystarczy gołe oko obserwatora, jeśli dopisze pogoda.

W środę 20 października czeka nas pełnia Księżyca. Październikowa pełnia nazywana jest Pełnią Myśliwych. Maksimum zjawiska nastąpi o godz. 16.57.

W październiku na niebie będziemy mogli też oglądać deszcz spadających gwiazd. Wszystko za sprawą Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Meteory te są aktywne od 2 października do 7 listopada. Ich maksimum przypada na noc z 20 na 21 października. Jednak w tym roku zjawisko to może zakłócić pełnia Księżyca - nasz naturalny satelita zaleje nocne niebo blaskiem.

PAP/Maria Samczuk

Autor:ps//rzw

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24