2022 może okazać się najcieplejszym rokiem w historii Wielkiej Brytanii - wynika ze wstępnego raportu zaprezentowanego przez brytyjską agencję meteorologiczną Met Office w środę. Poza rekordowo upalnym latem, wysokie temperatury zanotowano także wiosną, jesienią i zimą. Meteorolodzy wskazują, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi takie anomalie mogą zdarzać się częściej.
Lato roku 2022 przyniosło mieszkańcom Wysp Brytyjskich falę upałów. W lipcu zanotowano najwyższą w historii temperaturę w Anglii, a termometry w wielu miejscach pokazywały powyżej 40 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy agencja meteorologiczna Met Office wydała także czerwony alert przed ekstremalnymi temperaturami w Anglii. W środę meteorolodzy przedstawili wstępny raport, z którego wynika, że rok 2022 może okazać się najcieplejszym rokiem w historii kraju.
Nie tylko lato było ciepłe
Jak wynika z raportu, wszystkie cztery pory roku znalazły się w pierwszej dziesiątce najcieplejszych w prowadzonej od 1884 roku historii pomiarów w Wielkiej Brytanii. Zima okazała się ósmą najcieplejszą, wiosna piątą najcieplejszą, lato czwartą najcieplejszą, a jesień trzecią najcieplejszą.
Mark McCarthy z Met Office tłumaczy, że cały rok 2022 został zdominowany przez temperatury wyższe niż wynika ze średniej wieloletniej. Rekordowe wartości zarejestrowane w lipcu z pewnością przyczyniły się do tego wyniku, ale nie tylko one miały wpływ na statystyki.
- Temperatury kształtowały się powyżej długoterminowej średniej z lat 1991-2020 przez dużą część roku - wyjaśnia. - To coś, czego możemy się spodziewać, ponieważ zmiany klimatyczne mają na nas coraz większy wpływ. Badania Met Office wskazują, że wystąpienie wartości temperatury z połowy lipca byłyby niezwykle mało prawdopodobne w okresie preindustrialnym, zanim ludzkość zaczęła emitować mnóstwo gazów cieplarnianych - dodaje.
Smutne rekordy
Jak tłumaczą synoptycy, wszystko wskazuje na to, że 2022 roku odnotowana zostanie najwyższa średnia roczna temperatura w historii Wielkiej Brytanii. Ma ona przekroczyć poprzedni rekord ustanowiony w 2014 roku, kiedy to wyniosła ona 9,88 st. C. Ma być to również najcieplejszy rok w historii pomiarów temperatury w Anglii Środkowej. Zapisy te prowadzone są od 1659 roku.
- Wielu z nas zapamięta ekstremalne, letnie upały, ale godny uwagi jest fakt, że stosunkowo ciepło było przez cały rok - wskazuje McCarthy. - Za wyjątkiem grudnia, każdy miesiąc był cieplejszy od średniej - uzupełnia.
Synoptycy ostrzegają, że tak wysokie temperatury wpisują się w zjawiska związane ze zmianami klimatu spowodowanymi przez człowieka. Chociaż nie oznacza to, że każdy rok będzie najcieplejszy w historii, globalne ocieplenie wyraźnie zwiększa ryzyko występowania coraz cieplejszych pór roku w nadchodzących dekadach.
Źródło: Reuters, Met Office, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock