TVN Meteo | Świat

WHO: do wiosny 2022 na świecie na COVID-19 może umrzeć kolejnych 2,2 miliona osób

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP, https://apnews.com
Koronawirus w Wielkiej Brytanii
Koronawirus w Wielkiej BrytaniiReuters Archive
wideo 2/7
Reuters ArchiveKoronawirus w Wielkiej Brytanii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do wiosny 2022 roku w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich na COVID-19 może umrzeć kolejnych 700 tysięcy osób. W skali światowej bilans ofiar pandemii może wzrosnąć o 2,2 miliona.

"Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 w Europie i Azji Środkowej jest bardzo poważna. Przed nami trudna zima, ale nie powinniśmy być pozbawieni nadziei, ponieważ my wszyscy - rządy, służba zdrowia, osoby indywidualne - możemy podjąć zdecydowane działania w celu ustabilizowania sytuacji kryzysowej" - powiedział doktor Hans Henri P. Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na region Europy, cytowany we wtorek przez agencję Associated Press.

Eksperci z WHO szacują, że do wiosny 2022 roku w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich na COVID-19 może umrzeć 700 tysięcy osób. W skali światowej bilans ofiar może wzrosnąć o 2,2 miliona. 

Koronawirus. Dawka przypominająca

Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze stwierdziło, że dawka przypominająca szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 "powinna być uznana za priorytet w przypadku najbardziej wrażliwych grup - u osób z osłabionym układem odpornościowym, w populacji powyżej 60. roku życia oraz u pracowników służby zdrowia".

We wcześniejszych oświadczeniach centrala WHO z siedzibą w Genewie podkreślała konieczność sprawiedliwego podziału preparatów do szczepień, wskazując na trudności z dostępem do szczepionek w biedniejszych państwach. W obliczu 4,2 tysięcy zgonów dziennie, odnotowywanych w minionym tygodniu w regionie Europy i Azji Środkowej, WHO Europe wezwała społeczność międzynarodową do "szczepień, właściwego dbania o higienę i przestrzegania zasad dystansu społecznego". - Możemy spodziewać się wysokiego lub skrajnego wysokiego obłożenia łóżek szpitalnych w 25 krajach oraz wysokiego lub skrajnie wysokiego zapotrzebowania na miejsca dla pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) w 49 z 53 krajów od dziś do 1 marca 2022 roku - ostrzega europejski oddział WHO.

Autor:anw

Źródło: PAP, https://apnews.com

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI