Weneckie kanały są prawie suche. W piątek poziom wody w mieście był tak niski, że w wielu pomniejszych drogach wodnych gondole stały na mieliźnie. Przyczyną tego zjawiska był gwałtowny jak na tę porę roku odpływ.
Wenecja od kilku dni boryka się z anomalnie długim odpływem. W piątek słynne kanały miasta były prawie suche. Drogi wodne zablokowane były przez stojące na ich dnie łodzie i tradycyjne gondole.
Pływy i tajemnicza śmierć
Chociaż tak długie odpływy zdarzają się w Wenecji stosunkowo rzadko, w historii miasta zanotowano podobne przypadki. W 2005 roku odnotowano 48-godzinny odpływ, podczas którego poziom wody był o 50 centymetrów niższy od przeciętnego. Najniższy poziom wody w historii, 121 cm poniżej normy, wystąpił w 1934 roku.
Zwykle o tej porze roku Wenecja zmaga się z zjawiskiem "aqua alta", co oznacza "wysoką wodę". Na skutek różnic ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku oraz silnych porywów wiatru na ląd wtłaczane są masy wody, powodując podtapianie miasta.
To niejedyny problem, który w ciągu ostatnich tygodni dotknął weneckie kanały. W mieście od czasu do czasu fotografowane są martwe i umierające barweny. Śmierć ryb może być powiązana z odpływami, ale naukowcy nie odkryli jeszcze jej dokładnej przyczyny.
Źródło: TVN24, Reuters, TAG24