Teksas boryka się z falą upałów. W wielu miejscach zanotowano ekstremalną temperaturę powietrza, w tym w miejscowości Del Rio, gdzie rekord został pobity dla dziesięciu dni z rzędu. Z powodu upału zginęło co najmniej 13 osób, a gorąco rozprzestrzenia się na inne stany.
W środę upały objęły większą część południowego wschodu USA, w tym Luizjanę. Także Kalifornia stanęła w obliczu pierwszej poważnej fali gorąca w tym roku. Wysokie temperatury panują od kilku dni w Teksasie, a meteorolodzy przyrównali ją do "kopuły ciepła", wewnątrz której uwięzione jest gorące powietrze.
Dziesięć rekordów z rzędu
Fala upałów w Teksasie doprowadziła do co najmniej 13 zgonów, a 11 ofiar zanotowano w hrabstwie Webb. Jak przekazała Corinne Stern, lekarka sądowa hrabstwa, zmarli byli w wieku od 60 do 80 lat, wielu z nich cierpiało na inne schorzenia. Na dodatek obszar ten ma wyższy wskaźnik ubóstwa niż średnia stanowa, a wiele gospodarstw domowych nie ma klimatyzatorów. W hrabstwie otwarte zostały "centra chłodzenia", gdzie mieszkańcy mogą uciec przed gorącem.
- To upał, jakiego jeszcze nie widzieliśmy - powiedziała Stern. - Zgony z powodu udaru cieplnego są uznawane za wypadki, a wypadkom można zapobiegać. Wszystkich tych śmierci dało się uniknąć. Proszę, sprawdzajcie, co z waszymi sąsiadami - dodała.
We wtorek w wielu miejscowościach zanotowano rekordy temperatury. W Del Rio, koło granicy z Meksykiem, termometry pokazały 43 stopnie Celsjusza - najwyższą wartość w historii dla 27 czerwca. Co ciekawe, był to dziesiąty dzień z rzędu, kiedy pobity został historyczny rekord gorąca dla konkretnej daty.
Nie tylko w Teksasie
Jak podała Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS), suche, gorące i wietrzne warunki sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych pożarów w częściach Teksasu, Nowego Meksyku, Arizony, Kolorado i Utah. Środkową część Doliny Kalifornijskiej objęto ostrzeżeniem z powodu upału - na niektórych obszarach temperatura sięgała tam do 43 stopni Celsjusza.
Według prognoz w połowie tygodnia temperatury przekroczą 38 stopni Celsjusza na dużych obszarach południowo-wschodniej części kraju. Duża wilgotność spowoduje wzrost temperatury odczuwalnej nawet do ponad 46 stopni Celsjusza. Upal może zelżeć dopiero około niedzieli, kiedy to nad region nadciągnie wyczekiwany deszcz.
Źródło: PAP, CNN, NWS Austin