Upał na Sycylii bliski europejskiego rekordu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, romatoday.it, Reuters

Centrum i południe Włoch kolejny dzień z rzędu zmagają się z dotkliwymi upałami. Na Sycylii temperatura osiągnęła w niedzielę 47 stopni Celsjusza. Turyści mdleją w kolejkach do Koloseum, zaapelowano o zmiany godzin otwarcia najważniejszych zabytków. W Kalabrii strażacy walczyli w niedzielę z pożarami roślinności. Północne regiony po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku dni nawiedziły gwałtowne burze i gradobicia.

Kolejna fala upałów zalewa Włochy. Sycylijska agencja ochrony ludności poinformowała, że na niektórych obszarach wschodniej części wyspy temperatura w niedzielę wzrosła do 47 stopni Celsjusza. To blisko rekordu ciepła w Europie, który padł w sierpniu 2021 roku właśnie na Sycylii i wyniósł 48,8 st. C - przypomniała agencja Reutera.

W niektórych miejscach w pobliżu Katanii doszło do przerw w dostawach prąd, czego przyczyny tłumaczono częściowo upałem.

We wtorek, który był zapowiadany jako kulminacyjny dzień fali gorąca, termometry na Sycylii pokazały wartości w przedziale 46-47 stopni na obszarze między miastami Mazara del Vallo i Sciacca. Na Sardynii odnotowano około 46 st. C w rejonie Campidano-Inglesiente.

W niedzielę w różnych częściach Kalabrii, najbardziej wysuniętym na południe regionie kontynentalnych Włoch, płonęły lasy i inna roślinność. Do pomocy w gaszeniu ognia przybyli strażacy z Kampanii i Lacjum oraz z sycylijskiej Mesyny. Nie ma informacji o zniszczeniach i poszkodowanych.

Rzym "Piekielnym Miastem", turyści mdleją w kolejce do Koloseum

W związku z upałami, które mocno dotykają włoską stolicę, radni z Rzymu zaapelowali o pilną zmianę godzin otwarcia Koloseum. Z powodu temperatury przekraczającej 40 st. C dziennie w kolejce do zabytku mdleje około 70-80 osób. Amfiteatr Flawiuszów otwarty jest obecnie od godziny 9, kiedy słońce już mocno świeci, a zamykany jest 19.15, czyli w momencie, gdy zaczyna powoli ustępować dotkliwy upał.

Turyści z całego świata, którzy w tych dniach chcą zwiedzić słynny zabytek, narażeni są często na oczekiwanie w pełnym słońcu. To właśnie koło Koloseum notuje się najwięcej przypadków omdleń w Rzymie.

Amfiteatr Flawiuszów w RzymieZdjęcie ilustracyjnePajor Pawel/Shutterstock.com

Pojawił się również apel o to, by przedłużyć godziny zwiedzania Forum Romanum, Palatynu i zabytków antycznego stadionu Circus Maximus, zamykanych obecnie o godzinie 18.

Apele zbiegły się w czasie z zapowiedzią kolejnego uderzenia nowego antycyklonu we Włoszech, nazwanego Charon bis. Ma on przynieść również w Rzymie temperaturę powyżej 40 st. C. Wieczne Miasto tego lata jest rekordzistą. To w stolicy najwięcej razy ogłaszano dotąd najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Utrzymująca się tam wysoka temperatura sprawiła, że krajowe media okrzyknęły już Rzym "Piekielnym Miastem".

46 gradobić ostatniej doby na północy

Północ Włoch od kilku dni nawiedzają gwałtowne i niebezpieczne zjawiska pogodowe. W ciągu ostatniej doby w regionach Lombardia i Emilia-Romania odnotowano 46 gradobić. W Emilii-Romanii, częściowo zniszczonej w wyniku majowej powodzi, największe szkody odnotowano teraz w prowincjach Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia, Ferrara i Rawenna. W Lombardii gradobicie i porywisty wiatr zniszczyły uprawy i budynki gospodarcze, między innymi w okolicach Bergamo, Brescii i Cremony.

Kule gradu wielkości piłek tenisowych spowodowały od soboty do niedzieli olbrzymie straty w uprawach zbóż, warzyw i owoców oraz w winnicach. W wielu gospodarstwach rolnych zniszczone są też szklarnie i dachy budynków - poinformował rolniczy związek Coldiretti.

Google Maps

“Stoimy w obliczu ewidentnych konsekwencji zmian klimatycznych także we Włoszech, powodujących straty w krajowej produkcji rolnej oraz w infrastrukturze na wsiach. W 2023 roku przekroczą one sumę sześciu miliardów euro, zanotowaną przed rokiem” - alarmuje organizacja rolników.

W wyniku piątkowych w północnych Włoszech kilka osób zostało rannych. Około 30 kilometrów od Mediolanu przeszła trąba powietrzna. Na skutek ulew w wielu miejscach doszło do podtopień. Padał duży grad, a silny wiatr łamał drzewa.

Nocą ze środy na czwartek w efekcie potężnego gradobicia w Wenecji Euganejskiej, obrażenia odniosło ponad 100 osób. Podczas burz wiatr zrywał dachy i łamał drzewa.

Autorka/Autor:kw,ps/dd

Źródło: PAP, romatoday.it, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Pajor Pawel / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przymrozki nie odpuszczają. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w 15 województwach. Temperatura przy gruncie może spaść do -4 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda w poniedziałek 13.05 na terenie całego kraju będzie dopisywać. Czeka nas dużo słońca i żadnych opadów. Termometry wskażą od 17 do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 13.05. Wyż zagwarantuje słoneczną aurę

Pogoda na jutro - poniedziałek 13.05. Wyż zagwarantuje słoneczną aurę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej części Europy sprowadza majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. W tym roku ich nie unikniemy. Gdzie temperatura spadnie do ujemnych wartości? Sprawdź na mapach.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Tu spodziewajmy się przymrozków

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Tu spodziewajmy się przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Spacerowicze w niedzielę na plaży w Ustce zauważyli fokę. Nagranie, na którym widać zwierzę, otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Odpoczywała i wyglądała na wychudzoną - powiedział Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF.

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Co najmniej 34 osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych na indonezyjskiej wyspie Sumatra w wyniku gwałtownych powodzi. Trwają poszukiwania zaginionych.

Skały i gęste błoto dewastowały miasta. Zabici, trwają poszukiwania zaginionych

Skały i gęste błoto dewastowały miasta. Zabici, trwają poszukiwania zaginionych

Źródło:
PAP

Zorza polarna znów pojawiła się na polskim niebie. Szczególnie dobrze była widoczna na północy kraju. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska.

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na przedmieściach Sydney w rejonie klifu w drodze powstała wielka dziura, powodując osuwisko. Zdarzenie, które przeraziło okolicznych mieszkańców, poprzedziły ulewne opady deszczu.

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Źródło:
Reuters, abc.net.au, news.com.au

Ponad trzem tysiącom mieszkańców kanadyjskiego miasta Fort Nelson w prowincji Kolumbia Brytyjska nakazano ewakuację z powodu zbliżającego się pożaru. To pierwsza tak duża akcja od początku roku. Niebezpiecznie jest także w sąsiedniej Albercie.

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Źródło:
PAP, CBC News, Reuters

Zorza polarna była widoczna w wielu regionach Polski minionej nocy. To, jak niesamowicie prezentowało się to zjawisko, można zobaczyć na nagraniu poklatkowym zarejestrowanym w województwie podlaskim przez Reportera 24. - To było coś niesamowitego - opisywał autor filmu.

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Minionej nocy w wielu regionach świata - nie tylko w Polsce - można było zobaczyć zorzę polarną. Nietypowe widoki odnotowano między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Niesamowity spektakl tańczących barw na niebie można zobaczyć na zdjęciach.

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Źródło:
tvnmeteo.pl, BBC

W wyniku katastrofalnych powodzi na południowym wschodzie Brazylii życie straciło 136 osób, ponad 800 jest rannych. Prawie 700 tysięcy mieszkańców musiało opuścić zalane tereny. Brakuje lekarstw, żywności i wody pitnej, nie ma prądu. Problemem są też kradzieże dobytku powodzian, czego ma pilnować policja.

"To były sceny jak z horroru. Wszyscy błagali o pomoc"

"To były sceny jak z horroru. Wszyscy błagali o pomoc"

Źródło:
PAP, Reuters

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Wyrzucana żywność ma ogromny wpływ na klimat Ziemi, bo jest źródłem od 8 do 10 procent rocznej emisji gazów cieplarnianych. Ponadto każdy wyrzucony produkt to także tysiące litrów zmarnowanej wody. Ten temat poruszamy w nowym odcinku "Rozmów o końcu świata".

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

W wyniku powodzi, które nawiedziły północny Afganistan, zginęło ponad 300 osób - podała w sobotę amerykańska agencja AP, powołując się na dane Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wcześniej tego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o co najmniej 200 ofiarach śmiertelnych

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP, france24.com

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S