Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu.
Tornado zerwało dachy, linie energetyczne, powaliło słupy i samochody. Wiele domów jest zrównanych z ziemią. W środę władze stanowe poinformowały, że zginęło co najmniej pięć osób, a 35 osób odniosło obrażenia.
Ze względu na zniszczenia lokalnego szpitala, poszkodowani przetransportowani zostali do placówek w pobliskich miejscowościach.
"Mój dom nie ma dachu, jest cały zniszczony"
- Ciężko pracujesz, żeby zbudować dom, utrzymać go, a potem wszystko przepada. To trwało kilka sekund i było po wszystkim - mówił mężczyzna z liczącego około dwóch tysięcy mieszkańców Greenfield, który przeżył atak żywiołu.
- To stresujące. Na sam widok tych zburzonych domów robi mi się słabo. Kiedy to się zaczęło wpadłam w panikę, myślałam, że nie przeżyję. Mój dom nie ma dachu, jest cały zniszczony - ubolewała jedna z mieszkanek.
Lotnisko w Des Moines, odległym od Greenfield o 85 kilometrów, po ostrzeżeniu o nadciągającym tornadzie zawiesiło loty i przekierowało pasażerów do zabezpieczonej części portu.
Siła tornada łamała nawet maszty turbin wiatrowych. Widać to na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych portalu meteorologicznego AccuWeather.
W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu Iowa Kim Reynolds w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.
Tornado, które przeszło przez Greenfield, było jednym z co najmniej 18, które odnotowano we wtorek w stanie Iowa.
Dziesiątki tysięcy bez prądu
Na skutek tornad i silnych burz w środę wieczorem lokalnego czasu w stanach Iowa, Wisconsin i Illinois ponad 30 tysięcy domów i firm pozostawało bez dostępu do energii elektrycznej.
We wtorek ostrzeżenia przed tornadami wydano dla zamieszkanych przez ponad 13 milionów ludzi obszarów w stanach: Arkansas, Illinois, Iowa, Oklahoma, Minnesota, Missouri i Wisconsin - przypomniał dziennik "New York Times".
Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo.pl