Powodzie nawiedziły Teksas i Luizjanę. Od początku tygodnia południowe Stany Zjednoczone zmagają się z ulewnymi deszczami - miejscami w kilka dni spadło tyle wody, ile zwykle notuje się przez miesiąc. Policjanci wielokrotnie ruszali na pomoc ludziom uwięzionym w zalanych samochodach.
Od poniedziałku do czwartku rano w kilku miastach Teksasu i Luizjany spadło tyle deszczu, ile przeważnie pada w ciągu całego stycznia. Rekordzistą okazało się miasto Montgomery położone nieopodal Houston w Teksasie, gdzie suma opadów wyniosła 387 litrów wody na metr kwadratowy. W West Point niedaleko stolicy stanu, Austin, w tym samym okresie napadało 339 l/mkw.
Tama bliska przelania
Ulewne opady doprowadziły do podtopień i powodzi. Stan pogotowia przeciwpowodziowego został wprowadzony w teksańskich hrabstwach San Jacinto i Montgomery położonych nad rzeką San Jacinto. Jak podała agencja zarządzania wodami, sztuczny zbiornik na rzece był bliski przepełnienia się i przelania tamy.
Urzędnicy z hrabstwa Montgomery powiedzieli, że w środę uratowali 17 osób i 15 zwierząt domowych, które zostały uwięzione przez wody powodziowe. W San Jacinto warunki były tak złe, że lokalne władze ogłosiły nakaz ewakuacyjny dla miejscowości Cedar Valley i Camilla Twin Harbor.
Niebezpiecznie było również w innych rejonach Teksasu. W hrabstwie Harris kilka samochodów ugrzęzło na zalanej drodze. Jak przekazał szeryf lokalnej policji Ed Gonzalez, funkcjonariusze pomogli wydostać się z pułapki pięciu osobom. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.
Deszcz powróci w piątek
W Luizjanie deszcze nawiedziły obszar między Nowym Orleanem a stolicą stanu Baton Rouge. W środę woda wdarła się na ulice miasta Mandeville, gdzie ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Krajowa Służba Pogodowa (NWS) wezwała mieszkańców do przeniesienia się na wyżej położone tereny.
NWS przekazał, że trudne warunki atmosferyczne powrócą nad region w piątek po południu, a w sobotę i niedzielę ulewy będą powoli przesuwały się na północny wschód w kierunku atlantyckiego wybrzeża. Chociaż w rejonie Zatoki Meksykańskiej ulewne deszcze są stosunkowo powszechne, portal CNN zaznaczył, że zmiany klimatyczne zwiększają nasilenie i częstotliwość takich opadów.
Źródło: CNN, NY Times