Floryda liże rany po jednym z najgorszych huraganów w historii. "Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Na Florydzie trwa sprzątanie po huraganie Ian, który w środę uderzył w stan. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wskazał w piątek, że zniszczenia spowodowane przez żywioł mogą okazać się jednymi z najcięższych w historii kraju.

W piątek po południu huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej jako huragan pierwszego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Przewiduje się, że spowoduje mniejsze zniszczenia niż na Florydzie, gdzie spowodował śmierć wielu osób i zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice.

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek na konferencji prasowej, że zniszczenia na Florydzie spowodowane huraganem Ian są katastrofalne. - Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń - wskazał. - Prawdopodobnie zaliczą się one do najgorszych w historii kraju.

Biden zapewnił również o podjęciu wszystkich możliwych działań, by ratować życie obywateli.

Trwa liczenie ofiar śmiertelnych

Kevin Guthrie, dyrektor zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział w środę rano czasu lokalnego, że 21 zgonów było przypuszczalnie związanych z przejściem Iana. Jak wskazał, urzędnicy wciąż pracują nad ustaleniem, czy większość zmarłych to bezpośrednio lub pośrednio ofiary huraganu. Ich liczba najprawdopodobniej wzrośnie. Guthrie przytoczył przykład zatopionego domu, w którym nurek Straży Przybrzeżnej znalazł ciała, ale nie był w stanie określić dokładnej liczby osób, które tam zginęły.

Podczas piątkowej konferencji prasowej gubernator stanu Floryda Ron DeSantis przekazał, że w niektórych hrabstwach wciąż nie ma dostępu do prądu. Działanie sieci przywrócono u zaledwie 1 procenta odbiorców w hrabstwie Hardee i 15 proc. w hrabstwach Charlotte i Lee. Na tym ostatnim obszarze całkowitemu zniszczeniu uległa sieć wodociągowa. - Hrabstwo nie ma w tym momencie wody, a to jest potrzebne, aby móc funkcjonować - podkreślił DeSantis. - Zwróciliśmy się o wsparcie do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego - dodał.

Peter Robbins, rzecznik operatora sieci elektrycznej Florida Power & Light, powiedział, że większość mieszkańców stanu pozbawionych prądu powinna otrzymać od firmy harmonogram przywrócenia zasilania do późnego wieczora.

- Nadal dokonujemy oceny szkód w najbardziej dotkniętych obszarach, gdzie dostęp był utrudniony z powodu powodzi i gruzu - wyjaśnił Robbins. - Uzyskanie harmonogramu dla tych miejsc zajmie nam trochę więcej czasu, ale powinniśmy mieć szacunkowe dane dla większości naszych klientów jeszcze tego wieczoru.

Uszkodzone mosty i uwięzieni mieszkańcy

Lokalne media podały, że huragan Ian uszkodził most Causeway Bridge, odcinając wyspę Sanibel od stałego lądu. Mosty na Pine Island również pozostają nieprzejezdne, co oznacza, że mieszkańcy mogą otrzymać pomoc jedynie drogą wodną lub lotniczą. W dostarczaniu zapasów i ewakuacji pomagają nie tylko służby ratownicze, ale także grupy cywilnych wolontariuszy.

W czwartek gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził najbardziej dotknięte żywiołem regiony. Jak powiedział, niektóre ze zniszczeń są "nie do opisania". Na wieczornej konferencji prasowej dodał, że najpoważniejsze straty odnotowano w okolicach plaży w Fort Myers.

- Niektóre z domów zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Po części z nich zostały tylko betonowe płyty - powiedział.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom wody w całym mieście będzie nadal wzrastał w ciągu najbliższych dni, ponieważ woda deszczowa, którą huragan Ian wyrzucił na północ od nas, płynie na południe" - przekazano w oświadczeniu.

Prognozowana trasa huraganu IanNHC

Pomoc federalna dla dotkniętych obszarów

W czwartek Biden zapowiedział, że osobiście odwiedzi Florydę, gdy tylko pozwolą na to warunki.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować Florydę tak szybko, jak to możliwe. Będziemy ją budować z powrotem wraz z władzami stanowymi i samorządami. Jakkolwiek długo to potrwa, będziemy tam. To jest moje zobowiązanie wobec was - powiedział w Waszyngtonie.

Do pomocy lokalnym społecznościom wysłano ponad 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej z całego kraju.

Podczas gdy rząd federalny przeznacza środki na pomoc w sytuacjach kryzysowych na Florydzie, prezydent Joe Biden zapewnił, że nie zapomniał o ofiarach huraganu Fiona w Portoryko.

- Jestem zaangażowany w pomoc wam i w odbudowę wyspy. Będziemy obok was tak długo, jak będzie to możliwe - dodał.

Prezydent Biden zapowiedział także, że rząd federalny pokryje 100 procent kosztów, jakie stan Floryda poniósł w związku z działaniami ratunkowymi związanymi z huraganem Ian.

"Biblijna fala sztormowa"

Żywioł uderzył we Florydę z prędkością wiatru sięgającą 240 kilometrów na godzinę.

- Wyspa Sanibel Island została dotknięta przez falę sztormową biblijnych rozmiarów - mówił w czwartek gubernator DeSantis. - Skutki i szkody, jakie wyrządziła ta burza, są historyczne - dodał.

Kevin B. Anderson, burmistrz Fort Myers, powiedział, że zniszczenia spowodowane huraganem w jego mieście są druzgocące. - Sygnalizacja świetlna nie działa, zerwane są linie energetyczne, powalone drzewa - wyliczał. - Nigdy wcześniej nie widziałem burzy, która spowodowała tak wiele szkód na tym obszarze - dodał.

"Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz"

W środkowej części Florydy szczególne niebezpieczeństwo stanowiły opady deszczu. Oszacowano, że na terenie tym spadło już ponad 300 litrów wody na metr kwadratowy, a może spaść jeszcze nawet 100 l/mkw. Ulewne deszcze przerodziły się w powodzie błyskawiczne, które utrudniają pracę służb ratunkowych. W mieście Naples na wybrzeżu Florydy dwumetrowa fala podeszła pod remizy strażackie, uniemożliwiając wyjazd na akcję.

- Szczerze mówiąc, to było trochę stresujące - opowiadał dowódca strażaków z Naples, Pete DiMaria. - Myśleliśmy, że mieliśmy dobry plan, ale woda podniosła się na nas tak szybko, że musieliśmy się wycofać. Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz, a mieliśmy kilka akcji do wykonania.

Miasto pod wodą

W hrabstwie Lee, które zostało najbardziej dotknięte przez żywioł, straż pożarna rozpoczęła naprawianie szkód. Z uwagi na trudne warunki pogodowe strażacy nie mieli możliwości oczyszczenia dróg i dotarcia do wielu osób potrzebujących pomocy.

Policja w hrabstwie Lee informowała w środę, że część budynków zostało zniszczonych, a wezbrania porwały wiele samochodów. Miasto Fort Myers Beach zostało niemalże zatopione przez wody powodziowe, zaś w mieście Cape Coral część mieszkańców została uwięziona we własnych domach i pojazdach.

Ian na Kubie

Zanim huragan Ian uderzył we Florydę, przeszedł przez zachodnią część Kuby. Co najmniej trzy osoby zginęły - podały w czwartek władze w Hawanie. Według władz państwowych oraz lokalnych mediów liczba ofiar może być większa.

Z informacji portalu CiberCuba wynika, że w niektórych miejscowościach prowincji Pinar del Rio, najbardziej doświadczonej przez żywioł, zniszczonych zostało 85 procent budynków. Portal twierdzi, że w czwartek bez prądu było kilka milionów mieszkańców Kuby, a przywrócenie funkcjonowania krajowego systemu energetycznego może zająć kilka dni. Elektryczności brakuje nawet w kilku placówkach medycznych.

Autorka/Autor:kw, as, anw

Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. W nocy i nad ranem miejscami temperatura obniży się do około -1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -4 st. C. Dodatkowo IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni.

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek, 3.04. W nocy i nad ranem w części kraju mogą pojawić się przymrozki oraz lokalne zamglenia. Później, w ciągu dnia, dominować już będzie słoneczna i pogodna aura. Na termometrach zobaczymy do 18-19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Stany Zjednoczone przygotowują się na przejście kolejnego intensywnego systemu burzowego. Miejscami od środy do soboty ma spaść więcej deszczu niż zazwyczaj pada przez całą wiosnę. Meteorolodzy ostrzegają przed katastrofalnymi powodziami, szczególnie na obszarach, które zmagają się ze skutkami poprzednich burz.

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters