Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Źródło:
RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl
Nocna erupcja Etny
Nocna erupcja EtnyReuters
wideo 2/11
Wulkan Etna

Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.

Mieszkańcy Neapolu są przerażeni powtarzającymi się seriami drgań sejsmicznych w rejonie Pól Flegrejskich, gdzie zlokalizowana jest kaldera wulkanu. Szacuje się, że od sobotniego wieczora do poniedziałku odnotowano aż 230 wstrząsów. Dwa najsilniejsze miały magnitudę 3,9.

- Te zjawiska oznaczają, że skumulowane naprężenia były znaczące, ponieważ żyjemy w epoce, w której nie występuje praktycznie żadna aktywność sejsmiczna - powiedział Mauro Di Vito, dyrektor obserwatorium wulkanologicznego, zlokalizowanego na Wezuwiuszu.

Włoska stacja telewizyjna RAI przekazała, że ziemia trzęsła się także w nocy z poniedziałku na wtorek. Wstrząs miał magnitudę 3,1 i został odnotowany na głębokości zaledwie dwóch kilometrów. To bardzo, bardzo płytko. Krótko potem nastąpiło kolejne drganie - miało magnitudę 2,2. Łącznie w ciągu nocy odnotowano cztery wstrząsy.

>>> CZYTAJ TEŻ: Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Utworzono kilka tymczasowych schronów

W wielu miejscach, takich jak na przykład miasta Pozzuoli, Bacoli czy Quarto, przestraszeni mieszkańcy wyszli na ulice. W szkołach nie odbywają się lekcje. Utworzono też tymczasowe schrony dla osób, które boją się spać w domach. Niektórzy spędzili minioną noc w samochodach.

- Rozumiem wasze obawy. Przeżywamy jedną z najdłuższych i najbardziej intensywnych serii wstrząsów sejsmicznych w ciągu ostatnich 40 lat - zauważył Della Ragione, burmistrz Bacoli, który postanowił zapewnić mieszkańcom tego typu wsparcie.

Mieszkańcy Pozzuoli modlą się o zahamowanie wstrząsów sejsmicznychPAP/EPA/CIRO FUSCO
Mieszkańcy Pozzuoli modlą się o zahamowanie wstrząsów sejsmicznychPAP/EPA/CIRO FUSCO

Władze regionu opracowały plany potencjalnych ewakuacji, jednak na ten moment alert pozostaje w kategorii pierwszego stopnia. Naukowcy na bieżąco analizują sytuację i nie wykluczają wystąpienia potężniejszych trzęsień ziemi.

- Plany ewakuacji są powiązane z hipotezą erupcji, od której jesteśmy bardzo daleko, nie ma absolutnie żadnego argumentu, który wskazywałby w tej chwili na możliwy rozwój w tym kierunku. Chodzi o zarządzanie sytuacją awaryjną, która jest zasadniczo powiązana ze strachem - mówił burmistrz Neapolu Gaetano Manfredi.

- Odczucie [trzęsienia - przyp. red.] nie jest wartością obiektywną i jest inne w nocy niż w dzień. Ponadto zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj budynku, w którym się znajdujemy, lokalna reakcja sejsmiczna i położenie względem epicentrum. Ostatni wstrząs nastąpił po innych mniejszych, a to spotęgowało wrażenie jego intensywności, mimo że ich magnituda była niemal taka sama - tłumaczył Di Vito.

Mieszkańcy Pozzuoli modlą się o zahamowanie wstrząsów sejsmicznychPAP/EPA/CIRO FUSCO

Co może być przyczyną?

Jeśli chodzi o przyczyny wstrząsów sejsmicznych, Di Vito przypisuje je "ruchowi formacji przybrzeżnych, który powoduje wypiętrzenie i pękanie skał". Eksperci są zdania, że za serię trzęsień w żaden sposób nie odpowiada aktywność wulkaniczna. Ich zdaniem winić należy ruchy geologiczne, które mają przyczyniać się do zwiększenia ciśnienia pod powierzchnią ziemi.

"W miarę jak wzrasta ciśnienie wewnętrzne, a zatem rośnie poziom gruntu, wzrasta częstotliwość i siła wstrząsów sejsmicznych. Dzisiaj poziom gruntu jest około 40 centymetrów wyżej, niż w 1984 roku. Dzisiejszy rój [wstrząsów - przyp. red.] był najsilniejszym pod względem uwolnionej energii, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w tym regionie. I niestety, jeśli ziemia nadal będzie się wypiętrzać, możemy spodziewać się jeszcze większej aktywności sejsmicznej" - przekazano za pośrednictwem portalu RAI.

W sprawie niepokojącej sytuacji w środę wieczorem ma odbyć się spotkanie informacyjne władz regionu oraz ekspertów z zakresu wulkanologii z mieszkańcami.

Czytaj dalej: W rejonie aktywnej Etny rozkwitła niebezpieczna "turystyka wulkaniczna"

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

Do Polski dociera arktyczne powietrze. W czasie kolejnych nocy temperatura będzie mocno spadać. Miejscami termometry pokażą nawet -10 stopni Celsjusza, a przy gruncie wartość temperatury spadnie jeszcze bardziej. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, gdzie spodziewać się największego mrozu.

Lodowate noce. Te mapy pokazują, jak zimno będzie

Lodowate noce. Te mapy pokazują, jak zimno będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które wystąpią w całym kraju. Obowiązują też alarmy przed silnym mrozem. Temperatura lokalnie może spaść do -16 stopni Celsjusza.

Nawet -16 stopni. Alarmy w całym kraju

Nawet -16 stopni. Alarmy w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chociaż najbliższe dni przyniosą nam mnóstwo słońca, termometry nie będą pokazywać wysokich wartości. Co więcej, uczucie chłodu miejscami będzie dodatkowo spotęgowane przez silniejszy wiatr. Cieplej zrobi się dopiero od czwartku, napłyną jednak chmury.

Słoneczna aura będzie miała swoją cenę. Pogoda na 5 dni

Słoneczna aura będzie miała swoją cenę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 18.03. W nocy chwyci mróz, na południu kraju termometry pokażą -10 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie słoneczną aurę. Miejscami pojawią się przelotne opady śniegu.

Pogoda na jutro - wtorek 18.03. Noc z trzaskającym mrozem

Pogoda na jutro - wtorek 18.03. Noc z trzaskającym mrozem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Źródło:
elmundo.es, elconfidencial.com, larazon.es

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Źródło:
CNN, CBS News, WJTV

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Poniedziałek powitał mieszkańców części kraju zabielonymi krajobrazami. Według prognoz, w ciągu dnia nadal możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Butch Wilmore i Suni Williams są już o krok od powrotu na Ziemię. Wodowanie statku kosmicznego, w którym przebywają od niedzieli, zostało przyspieszone z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody na kolejne dni. Astronauci już we wtorek będą mieli szansę spotkać się z bliskimi, z którymi nie widzieli się od dziewięciu miesięcy.

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

Źródło:
AFP

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters

Stany Zjednoczone w weekend mierzyły się z gwałtownymi burzami i serią tornad. Jeden z żywiołów, który pojawił się w Alabamie porwał autobus szkolny. Pojazd uderzył w budynek liceum.

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Źródło:
Reuters, CNN

Z uwagi na coraz wyższą temperaturę podczas spacerów możemy natknąć się na żaby. Zwierzęta te powoli wybudzają się z zimowego snu i rozpoczynają gody. Wiele z nich w drodze do miejsc lęgów musi przebrnąć przez ulice, po których poruszają się samochody i bardzo często źle się do dla nich kończy.

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Źródło:
TVN24

Rybak przetrwał 95 dni na Oceanie Spokojnym po tym, jak silny wiatr porwał jego łódź daleko od brzegu. Peruwiańczykowi udało się przeżyć dzięki wodzie deszczowej i zwierzętom, które udało mu się złapać. W sobotę mężczyzna po raz pierwszy od długiego czasu zobaczył swoją rodzinę.

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Źródło:
Reuters, Latina Noticias

Biały daniel został zaobserwowany przez Reporterkę24. Zwierzę pasło się przy drodze w towarzystwie osobników o ciemniejszym futrze. Jak podkreślają leśnicy, nie mamy tu jednak do czynienia z albinosem.

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Źródło:
Kontakt24, parkilodzkie.pl

Marzec na razie przynosi w Grecji niespotykane ciepło. W wielu miastach padły rekordy temperatury. Meteorolodzy przestrzegają jednak, że już za kilka dni do kraju wróci zima, a na termometrach pojawią się wartości niewiele przekraczające 10 stopni.

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Źródło:
AFP, topontiki.gr

Dwie osoby zginęły w karambolu, do którego doszło w Arizonie podczas burzy śnieżnej. Zderzyło się ze sobą ponad 20 samochodów, a dwóch osób nie udało się uratować. Akcję ratunkową utrudniały nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także pożar, jaki wybuchł na miejscu zdarzenia.

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Źródło:
The Arizona Republic

Przez Stany jednoczone przechodzą bardzo silne burze. Od soboty w wielu miejscach na wschodzie kraju pojawiły się niebezpieczne tornada. W Missouri zjawisko uwięziło w aucie dwie osoby. To właśnie w tym stanie odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych pogody.

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NBC News, PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była widoczna na polskim niebie w nocy z soboty na niedzielę. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Co ciekawe, podczas przelotu towarzyszył jej inny, trudniejszy do zauważenia obiekt.

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

W sobotę do części kraju wróciła zima, co widać na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Uwaga: w górach opady śniegu znacznie pogorszyły warunki do wędrówek.

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Źródło:
PAP, IMGW, Kontakt24

W sobotę do greckiej Attyki dotarł pył znad Sahary. Sprawił, że niebo w Atenach zrobiło się zmętnione. Ponadto widzialność była mocno ograniczona. Eksperci ostrzegają, że podwyższona koncentracja cząsteczek pyłu w powietrzu może szkodzić osobom mającym problemy z układem oddechowym.

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Źródło:
PAP