Klif Scala dei Turchi pomalowany na czerwono. "Został haniebnie zbezczeszczony"

Źródło:
theguardian.com

Scala dei Turchi to wapienny klif, leżący na południu Sycylii. W piątek został zabrudzony w niektórych miejscach czerwonym proszkiem na bazie tlenku żelaza. Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Mieszkańcy okolicy zebrali się w sobotę, by wspólnymi siłami usunąć skutki aktu wandalizmu.

Scala dei Turchi, czyli Tureckie Schody, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Włoszech. Klif o fascynującym kształcie położony jest na wybrzeżu Realmonte w prowincji Agrigento na południu Sycylii. Jednak w piątek wieczorem ktoś zabarwił go miejscami czerwonym proszkiem.

Wszczęto śledztwo

Wstępne oględziny wykazały, że sprawcy pomalowali klif substancją na bazie tlenku żelaza, a więc materiałem dość łatwym do usunięcia. Świadczy o tym fakt, że dolna część formacji została częściowo oczyszczona przez morskie fale. W sobotę grupa miejscowych wolontariuszy zebrała się, by doczyścić klif.

- Wspaniały biały klif Scala dei Turchi, atrakcja dla gości z całego świata, został haniebnie zbezczeszczony - powiedział Nello Musumeci, prezydent Sycylii. - Potępiamy sprawców tego tchórzliwego czynu. To zniewaga nie tylko dla dobra rzadkiego piękna natury, ale także dla wizerunku naszej wyspy. Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości szybko wskaże winnych - dodał.

Luigi Patronaggio, główny prokurator w prowincji Agrigento, ogłosił już wszczęcie śledztwa. Zarządził także przeprowadzenie testów i prześledzenie sprzedaży czerwonego proszku w okolicy w ostatnich dniach. Policja poszukuje również wskazówek na pobliskim monitoringu.

Burzliwe losy oryginalnej formacji

W 2019 roku klif miał zostać dopisany do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak rok później, ze względu na skargi wywołane jego złym utrzymaniem, został tymczasowo zamknięty.

Klif ucierpiał z powodu naturalnej erozji, ale także z powodu ogromnej liczby turystów, z których część odłamywała i zabierała ze sobą kawałki miękkiego wapienia.

Co więcej, formacja od lat pozostaje przedmiotem sporu między władzami Realmonte a jego domniemanym właścicielem Ferdinando Sciabbarą, który rościł sobie prawo do części wybrzeża na podstawie dokumentów pochodzących z XIX wieku.

Przeciwko Sciabbbarze toczyło się śledztwo w sprawie zajęcia gruntów państwowych i innych przestępstw związanych z ochroną tego miejsca. Latem ubiegłego roku zapłacił grzywnę w wysokości dziewięciu tysięcy euro (ponad 40 tysięcy złotych) i ziemia została mu zwrócona. Według doniesień włoskiej prasy, Sciabbarra jest gotów sprzedać ziemię władzom lokalnym, pod warunkiem że zostanie tam utworzony rezerwat przyrody.

Autorka/Autor:kw

Źródło: theguardian.com

Pozostałe wiadomości

Gwałtowna i groźna pogoda utrzymuje się w Polsce. Alert RCB w związku z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu został ogłoszony na noc z soboty na niedzielę w południowej i południowo-zachodniej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało też alert w związku z burzami i silnym wiatrem w centrum i na południowym wschodzie Polski.

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Niebezpieczna fala ulew nadciąga nad Małopolskę i Śląsk. Za jej sprawą noc z soboty na niedzielę, a także niedzielny poranek mogą upłynąć mieszkańcom między innymi Krakowa i Katowic pod znakiem poważnych utrudnień.

W tych dwóch dużych miastach noc może być naprawdę trudna

W tych dwóch dużych miastach noc może być naprawdę trudna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Gdzie jest burza? We sobotę 14.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą ulewne opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Gwałtowne zjawiska idą w stronę Warszawy

Gdzie jest burza? Gwałtowne zjawiska idą w stronę Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w sobotę po południu w powiecie radomskim (województwo mazowieckie). Co najmniej kilkanaście dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Poziom wody w rzekach w Polsce w związku z intensywnymi opadami deszczu rośnie i będzie rosnąć. W sobotę najtrudniejsza sytuacja jest na południu i południowym zachodzie, gdzie przekroczone są stany alarmowe - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Przybywa wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Przybywa wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niż genueński Boris i związane z nim niezwykle intensywne opady deszczu to największe zagrożenie pogodowe w Polsce dziś i w kolejnych dniach, ale niejedyne. W prognozach widać też burze i silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył zasięg obowiązywania ostrzeżeń trzeciego stopnia. W mocy w wielu miejscach pozostają również alarmy IMGW drugiego i pierwszego stopnia.

Uwaga, IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń!

Uwaga, IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń!

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na Bałtyku panuje sztorm. W województwie pomorskim zostało ogłoszone ostrzeżenie drugiego stopnia. Wiatr w porywach ma osiągać 8 w skali Beauforta.

Sztorm na Bałtyku. Może wiać do 8 w skali Beauforta

Sztorm na Bałtyku. Może wiać do 8 w skali Beauforta

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Niż genueński Boris przynosi w Polsce intensywne opady deszczu. Na kilkudziesięciu stacjach hydrologicznych na południu kraju przekroczone są stany alarmowe polskich rzek. Jak długo będzie padać? Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski przekazał na antenie TVN24, że układ niskiego ciśnienia znalazł się w pułapce.

Niż Boris uwięziony nad Polską. Jak długo będzie padać?

Niż Boris uwięziony nad Polską. Jak długo będzie padać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Wszystkie prognozy się sprawdzają, niż genueński przyniesie "bardzo rozległe, intensywne i szerokie strefy opadów" - mówił prezenter i synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Tak jest" w TVN24. O tym, jakie są podobieństwa i różnice między aktualną sytuacją a tą z 1997 roku oraz o tym, czy odrobiliśmy lekcję po powodzi tysiąclecia, mówił prof. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czeka nas powtórka z powodzi tysiąclecia? Hydrolog o tym, czy odrobiliśmy lekcję

Czeka nas powtórka z powodzi tysiąclecia? Hydrolog o tym, czy odrobiliśmy lekcję

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Ulewne deszcze przeszły nad Słowenią. Skalę opadów, jakie przetoczyły się nad krajem, doskonale pokazuje nagranie udostępnione przez służby hydrologiczne. Widać na nim, jak w cztery godziny koryto rzeki o nazwie Reka całkowicie wypełnia woda.

Przyszedł Boris i w zaledwie cztery godziny przepełnił rzekę

Przyszedł Boris i w zaledwie cztery godziny przepełnił rzekę

Źródło:
ARSO vode

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

W rejonie chorwackiej nadmorskiej miejscowości Primoszten pojawiła się trąba wodna. Zjawisko zaobserwował pan Krzysztof, który wysłał nam swoje materiały na Kontakt24.

"Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego"

"Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl