"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Prom z Santorini do portu w Pireusie
Prom z Santorini do portu w Pireusie Reuters
wideo 2/4
Prom z Santorini do portu w Pireusie Reuters

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

Najnowsze informacje mówią o nowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5, które było odczuwalne w Atenach. W sumie od kilku dni na Morzu Egejskim między wyspami Santorini i Amorgos doszło do kilkuset wstrząsów. We wtorek nad ranem najsilniejsze z nich miało magnitudę 4,9. W okolicy sąsiednich wysp Amorgos i Anafi w ciągu 50 minut we wtorek odnotowano sześć trzęsień ziemi. Najmocniejszy wstrząs miał siłę 3,9.

Choć na Cykladach nie odnotowano poważnych zniszczeń, wielu turystów zdecydowało się na ewakuację. Polka, która jest właścicielką hotelu na Santorini przyznała, że wśród części osób przebywających na wyspie osób wybuchła panika. Dotyczyło to zwłaszcza młodych.

- Starsi Grecy zachowują spokój, pracują, żyją po staremu. Z wyspy wyjechali ludzie młodzi i turyści, którzy też nie są przyzwyczajeni do trzęsień ziemi - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Magdalena Sigala, która mieszka na Santorini od 20 lat.

Dodała, że na greckiej wyspie w zwykłym trybie działają już hotele, kawiarnie i sklepy, a władze kontrolują sytuację.

>>> CZYTAJ TEŻ: Chaos na Santorini, port przepełniony. "Cała wyspa opustoszała"

Mieszkańcy i turyści uciekają z Santorini
Mieszkańcy i turyści uciekają z SantoriniReuters

"Trzęsło dosłownie co minutę"

Polka przekazała, że niektórzy zaniepokojeni turyści zwracają się do hotelu, pytając o sytuację na miejscu. Na razie nikt nie odwołuje rezerwacji. Przyznała, że tak wzmożonej aktywności sejsmicznej nie było w tym regionie od dawna.

- Bywały mocniejsze trzęsienia, ale na przykład jedno albo dwa dziennie, ale nie trzęsło tak często. Wczoraj z samego rana trzęsło dosłownie co minutę. To było trochę przerażające - powiedziała Sigala.

Zaznaczyła, że "nikt nikogo nie ewakuował, ludzie sami stąd wyjechali, bo chcieli". Na wyspę latają samoloty i pływają promy.

- My też się przestraszyliśmy, bo to nie jest nic normalnego, że trzęsie pod rząd tyle razy. My zostajemy, póki co robi się tego coraz mniej, robi się coraz ciszej, to co najgorsze miejmy nadzieję, że już minęło - podkreśliła właścicielka hotelu.

SantoriniPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Wstrząsy nie są związane z aktywnością wulkaniczną

Profesor Beata Orlecka-Sikora, kierownik Zakładu Sejsmologii w Instytucie Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk potwierdziła, że obserwowana obecnie aktywność sejsmiczna w rejonie greckich wysp jest związana z ruchami tektonicznymi w tamtejszej tak zwanej strefie uskokowej, a nie zjawiskami wulkanicznymi.

- Greckie wyspy Santorini i Amorgos są położone w tak zwanym łuku helleńskim, który powstał na skutek subdukcji płyty afrykańskiej pod płytę egejską (subdukcja to wciąganie lub wpychanie jednej płyty litosferycznej pod drugą). Dlatego jest to rejon, w którym aktywność sejsmiczna nie jest zaskakująca. Obecna sytuacja jest związana z jednym z głównych uskoków tego łuku. Wstrząsy sejsmiczne są zlokalizowane w pobliżu uskoku, który w 1956 roku spowodował bardzo duże i katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 7 - powiedziała ekspertka. Jak tłumaczyła naukowczyni, bieżąca aktywność sejsmiczna najprawdopodobniej jest spowodowana migracją fluidów (płynów) wzdłuż strefy uskoku, co powoduje zmniejszenie jego wytrzymałości i w konsekwencji prowadzi do nagłego uwolnienia naprężenia oraz generowania wstrząsów sejsmicznych.

Turyści czekający na opuszczenie SantoriniPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

- Od czasu do czasu obserwujemy w skorupie ziemskiej migracje fluidów, na przykład gazów, szczególnie w obszarach z aktywnością wulkaniczną. Migracja fluidów zmienia warunki mechaniczne uskoku, co prowadzi do powstawania wstrząsów. Są to tak zwane wstrząsy rojowe, które zazwyczaj nie mają wyraźnego trzęsienia głównego i charakteryzują się serią wstrząsów o mniejszej lub średniej magnitudzie - tłumaczyła prof. Beata Orlecka-Sikora.

Czy powstanie tsunami

Ekspertka pytana, czy podczas tej aktywności sejsmicznej prognozuje się większe wstrząsy, odpowiedziała, że podczas wstrząsów rojowych bardzo silne trzęsienia zdarzają się rzadko, ale nigdy nie można tego całkowicie wykluczyć. - Takie prognozy mają również naukowcy z Uniwersytetu w Salonikach, z którymi na co dzień współpracujemy, opracowując wspólnie nowe metody prognozowania dużych trzęsień ziemi - dodała. Epicentrum obecnych wstrząsów znajduje się w morzu, co może spowodować tsunami. - Jeśli wystąpi tak silne trzęsienie ziemi, jak w 1956 roku, to przy tym typie uskoku wystąpienie tsunami jest prawdopodobne. Zresztą, taka sytuacja się zdarzyła po trzęsieniach ziemi w 1956 roku - wskazała.

Zator na drodze do portu w AthiniosPAP/EPA/CHRISTOS YANTSIS

Trzęsienie ziemi na Santorini. Jak długo potrwa

Prof. Beata Orlecka-Sikora pytana też, ile może potrwać taka aktywność odpowiedziała, że jest to trudne do określenia.

- Czasem to kwestia godzin, czasem dni i tygodni, a zdarza się, że i miesięcy. Podobne aktywności rojowe trwały w tamtych rejonach zazwyczaj kilkanaście dni. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna, dlatego wciąż obserwujemy rozwój tej aktywności. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co stoi za tym procesem - wskazała. A żeby określić dokładną przyczynę, potrzebne są żmudne badania - prowadzone zarówno w trakcie aktywności, jak i po jej zakończeniu. Jak opowiadała ekspertka, ten proces obejmuje m.in. takie etapy, jak: zbieranie zapisów z sieci sejsmologicznej, rejestrującej wstrząsy, ich opracowanie, ustalanie parametrów wstrząsów takich, jak magnituda, głębokość, lokalizacja i mechanizm źródłowy, ustalanie typu uskoku i mechanizmu trzęsienia ziemi. Następnie analizuje się też geologię i tektonikę, rozmieszczenie wstrząsów w przestrzeni (np. ruch pionowy może wskazywać na migrację fluidów czy gazów). - Dopiero zebranie wszystkich tych analiz stworzy pełną koncepcję na temat tego, co dokładnie się stało - powiedziała. Jak donoszą greckie i zagraniczne media, na wyspie ograniczono dostęp do niektórych miejsc, wprowadzane są rozmaite środki zapobiegawcze m.in. z uwagi na możliwe osuwiska. Według doniesień medialnych, trwa ewakuacja mieszkańców i turystów.

Autorka/Autor:fw,anw/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Pozostałe wiadomości

W związku z napływem polarnych mas powietrza, najbliższe dni zapowiadają się chłodno i pochmurnie. Miejscami niewykluczone są opady - deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W niedzielę prognozuje się więcej słońca.

To będą dni pod znakiem chmur, wiatru i opadów, także słabego śniegu

To będą dni pod znakiem chmur, wiatru i opadów, także słabego śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że w części kraju prognozowane są marznące opady, które mogą powodować powstawanie gołoledzi. Na drogach i chodnikach możliwe są też oblodzenia. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się ostrzeżenia.

Powrót zdradliwego lodu. Możliwe alarmy IMGW

Powrót zdradliwego lodu. Możliwe alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Powódź w Queenslandzie w Autralii wyrządziła "nieprawdopodobne" szkody wśród lokalnej społeczności - ocenił premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielką wodą trwa tam od soboty, gdy północne regiony zalała fala deszczu. Choć nie spełniły się najgorsze prognozy meteorologów, wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie miało do czego wracać.

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Źródło:
BBC

Mieszkańcy i turyści uciekają z Santorini. Jak podały lokalne media, we wtorek rano w Athinios, głównym porcie wyspy, zapanował chaos, a całe rodziny próbowały dostać się na pokład promu. Aktywność sejsmiczna poważnie się nasiliła - wstrząsy są coraz częstsze i bardziej odczuwalne.

Chaos na Santorini, port przepełniony. "Cała wyspa opustoszała"

Chaos na Santorini, port przepełniony. "Cała wyspa opustoszała"

Aktualizacja:
Źródło:
Kathimerini, AP, Reuters, PAP, GreekReporter

Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Źródło:
Copernicus, NOAA

Z związku ze złą jakością powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zdecydowało się wydać alert smogowy. Ostrzeżenie obowiązuje na terenie Opola. Eksperci zaapelowali o ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu i zrezygnowanie z wietrzenia pomieszczeń.

Alert RCB dla Opola

Alert RCB dla Opola

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Rodzina została uwięziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnoszącymi się wodami powodziowymi. Pojazd ugrzązł w wodzie po ulewach, jakie nawiedziły północ stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jaką musieli przeprowadzić lokalni strażacy.

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Źródło:
CBS News, KRCR, Shasta County Sheriff's Office, NWS

Wystarczyła niecała godzina, by burza utrudniła życie mieszkańcom hiszpańskiej prowincji Malaga. Oszacowano, że w tym czasie na jeden metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów deszczu.

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu nawiedziły wschodnie rejony Sycylii. W wielu gminach rzeki wystąpiły z brzegów, powodując lokalne podtopienia i lawiny błotne. Według prognoz na włoskiej wyspie mogą wystąpić kolejne opady deszczu.

Woda porywała samochody, z nieba sypał grad

Woda porywała samochody, z nieba sypał grad

Źródło:
ENEX, meteo.it, RaiNews.it

Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Źródło:
Flinders University

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Krowa uciekła z hodowli w szkole rolniczej na północy Portugalii. Zwierzę narobiło niemałego zamieszania na drogach i wystraszyło lokalną ludność. "Rajd" trwał kilka godzin.

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Źródło:
PAP, SIC Noticias, noticiasaominuto.com

Mokradła nas żywią, oczyszczają wodę i regulują nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów, które w największym stopniu degradują te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Źródło:
PAP

Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Źródło:
PAP

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN

W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Źródło:
NOAA

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Największa góra lodowa świata właśnie się zmniejszyła. W piątek na zdjęciach satelitarnych obiektu o nazwie A23a naukowcy dostrzegli odłamany fragment o długości 19 kilometrów. Jak wyjaśnili, może to być pierwszy znak, że antarktyczny gigant się rozpada.

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Źródło:
AFP, NASA, tvnmeteo.pl

Trzy młode tygrysy bengalskie zostały zauważone na terenie parku narodowego w Tajlandii. Zwierzaki pochodzą z jednego miotu i obecnie mają około sześciu miesięcy. To cenne odkrycie - tygrysom bengalskim zagraża wyginięcie, a na świecie pozostało zaledwie ponad 4000 osobników.

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Źródło:
CBS News, Islander News