TVN Meteo | Świat

Pomarańczowe niebo, przysypane ulice i auta. Saharyjski pył w zachodniej Europie

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps
Źródło:
ENEX, Reuters, theolivepress.es, murciatoday.com, srf.ch, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł w poniedziałek do Hiszpanii, a we wtorek rano ogarnął również Szwajcarię i Niemcy. Warstwą charakterystycznego pyłu pokryte zostały ulice i samochody, a niebo zabarwiło się na odcienie brązu i pomarańczy.

Napływ pyłu znad afrykańskiej pustyni to jedna z konsekwencji burzy Celia. Żywioł dotarł nad południe Hiszpanii w poniedziałek około godziny 15. Meteorolodzy ostrzegali, że zanieczyszczenie będzie rozprzestrzeniać się z powodu silnego wiatru, który w porywach osiągać może prędkość ponad 80 kilometrów na godzinę.

Stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu znacząco przekroczyło normy dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia. Niektórzy mieszkańcy w obawie przed złą jakością powietrza zakładali na twarze maseczki ochronne.

"Nie mogę przestać robić zdjęć"

Byli jednak tacy, którzy podziwiali pomarańczowe niebo, zabarwione z powodu saharyjskiego pyłu. - Dla mnie to wygląda pięknie. To jest jak filtr. I wydaje mi się to cudowne. Nie wiem, co jest tego przyczyną, jakiś kurz, prawda? Ale nie wiem, skąd się bierze. Ale ja nie mogę przestać robić zdjęć i bardzo mi się to podoba - mówili niektórzy przechodnie w Alicante.

Wszystkim mieszkańcom zanieczyszczonych regionów kraju zalecono, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Apele skierowano przede wszystkim do osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Saharyjski pył może ponadto bardzo podrażniać oczy, dlatego ważna jest ich właściwa higiena. Służby poleciły także, by zakryć studnie, sztuczne zbiorniki wodne oraz misy z wodą dla zwierząt.

We wtorek pył z Sahary rozprzestrzenił się na większą część Europy. Dotarł do centralnej części Hiszpanii, w tym między innymi do Madrytu.

Saharyjski pył w Szwajcarii i Niemczech

Skutki saharyjskiego pyłu są widoczne także w Szwajcarii i Niemczech. Jak poinformowały szwajcarskie media, widoki nieba w odcieniach brązu i pomarańczy oraz pyłu opadającego na ziemię pozostaną przez kilka najbliższych dni. Burza Celia ma ustać w czwartek.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie: niebo zabarwione na pomarańczowo z Garmisch-Partenkirchen w górach na południu Niemiec.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Poniżej widać rozprzestrzenianie się saharyjskiego pyłu we wtorek nad zachodnią Europą zarejestrowane przez program Copernicus.

Autor:kw, ps

Źródło: ENEX, Reuters, theolivepress.es, murciatoday.com, srf.ch, tvnmeteo.pl