Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.
Od piątku nad Pakistanem przetoczyła się seria burz z piorunami. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu, które spowodowały powodzie i podtopienia na terenach rolniczych i w wioskach.
Rażenia piorunem, wypadki i zawalenia
W poniedziałek krajowa służba zarządzania skutkami katastrof (NDMA) podała, że na skutek gwałtownej aury zginęło co najmniej 41 osób, z czego 28 w wyniku rażenia piorunami. W samym Pendżabie, największej i najbardziej zaludnionej prowincji, odnotowano 21 zgonów w wyniku rażenia piorunem.
- Większość ofiar śmiertelnych to rolnicy pracujący w polach przy zbiorze pszenicy - przekazał Arfan Kathia, rzecznik lokalnego oddziału NDMA.
Osiem osób, w tym siedem trafionych piorunem, zginęło w Beludżystanie, w południowo-zachodniej części kraju. Jak podał portal "Times of India", region został dotknięty silnymi ulewami, które zmusiły władze do zamknięcia szkół. W prowincji Singh odnotowano cztery ofiary wypadków drogowych, do których doszło w wyniku trudnej pogody. Na północy, w regionie Chajber Pasztunchwa, osiem osób, w tym czworo dzieci, zginęło pod gruzami zawalonych po deszczu domów.
Zagrożone miliony ludzi
W związku z prognozowanymi na kolejne dni opadami deszczu w większości kraju NDMA wydała ostrzeżenie przed osunięciami ziemi i gwałtownymi powodziami. Rafay Alam, pakistański ekspert ds. środowiska, powiedział w rozmowie z agencją prasową Associated Press, że tak obfite kwietniowe opady deszczu należą do rzadkości.
- Dwa lata temu Pakistan nawiedziła fala upałów w marcu i kwietniu, teraz jesteśmy świadkami deszczy, a wszystko to z powodu zmian klimatycznych, które spowodowały również ciężkie powodzie w 2022 roku - przekazał, odnosząc się do kataklizmu, który kosztował życie ponad 1739 osób. Woda zalała wówczas jedną trzecią kraju, w wyniku czego 33 mln osób zostało poszkodowanych, a szkody wyceniono na 30 mld dol.
Pakistan, piąte pod względem zaludnienia państwo świata, jest jednym z krajów najbardziej zagrożonych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Źródło: PAP, Times of India