Południowa część Madagaskaru od czterech lat zmaga się z suszą. Te niegdyś żyzne tereny pokryte są obecnie czerwonym piaskiem. To, co pozostało z pól uprawnych, zjadane jest przez owady. Dzieci cierpią z powodu niedożywienia.
Ponad milion mieszkańców południowego Madagaskaru, państwa wyspiarskiego położonego w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, potrzebuje pomocy żywnościowej od Światowego Programu Żywnościowego (WFP), agencji ONZ.
Region ten od czterech lat zmaga się z suszą, która zdaniem ekspertów z ONZ związana jest ze zmianami klimatu, wylesianiem terenów i wypalaniem gleb. Te niegdyś żyzne tereny pokryte są obecnie czerwonym piaskiem.
Susza na Madagaskarze
Z powodu suszy produkcja żywności na południu Madagaskaru znacząco zmalała. Tysiące dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Tarira, matka czteroletniego syna o imieniu Avoraza, przyprowadza go do placówki WFP, gdzie jest oceniany przez lekarzy pod kątem niedożywienia. Chłopiec ma problemy z przybieraniem na wadze. Otrzymuje saszetki z produktem powstałym na bazie orzeszków ziemnych, znanym jako Plumpy, stosowanym w leczeniu niedożywionych dzieci. Według kobiety nie wystarcza to jej synowi. Niedaleko ich domu kiedyś było pole uprawne, teraz nie ma już nic.
- Uprawialiśmy kiedyś kukurydzę, ale zostało z niej prawie nic. Pola są puste, owady zjadają to, co z nich zostało - mówiła.
Madagaskar, czwarta co do wielkości wyspa świata i jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów, z tysiącami endemicznych gatunków roślin i zwierząt, takich jak lemury, sprawia wrażenie bujnego raju. Jednak w niektórych jego częściach, np. na dalekim południu, rzeczywistość uległa zmianie. Według władz lokalnych i organizacji pomocowych kryzys żywnościowy na południu wyspy narastał przez wiele lat, a jego przyczyny są wzajemnie powiązane: susza, wylesianie, degradacja środowiska, ubóstwo i wzrost liczby ludności. Madagaskar, liczący 30 milionów mieszkańców, zawsze doświadczał ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale klimatolodzy twierdzą, że będą one występować coraz częściej i będą coraz bardziej dotkliwe.
Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) susze na Madagaskarze będą się nasilać z roku na rok. Regionowi grozi pierwsza na świecie klęska głodu spowodowana zmianami klimatu.
Źródło: Reuters