TVN Meteo | Świat

La Palma po erupcji wulkanu. Tak wygląda życie podwodne w rejonie delty lawy. Zobacz nagranie

TVN Meteo | Świat

Autor:
dd//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Wybuch Cumbre Vieja na La Palmie to nie tylko zniszczone budynki i tysiące ewakuowanych mieszkańców. Lawa wypływająca z wulkanu zmieniła też podwodny krajobraz w rejonie, gdzie spływa do oceanu. Dzięki udostępnionym przez hiszpańskich badaczy nagraniom możemy zobaczyć, jak erupcja wpłynęła na tamtejsze organizmy wodne.

Wulkan Cumbre Vieja pluje lawą na La Palmie od ponad miesiąca. W ostatnich tygodniach mogliśmy oglądać spustoszenia, jakie powodują na lądzie rzeki wydobywającej się z krateru rozżarzonej magmy, niszczące wszystko, co napotkają na swojej drodze. Kilka tygodni temu pierwsze strumienie lawy dotarły do oceanu. Jak się okazuje, nie jest to obojętne także dla podwodnego życia. Teraz dzięki nagraniom możemy zobaczyć, jak erupcja wpłynęła na życie zwierząt i morski ekosystem.

Wulkan Cumbre Vieja. Podwodne życie

Delta lawy, jaka utworzyła się u wybrzeża La Palmy, osunęła się na głębokość do 400 metrów. Na nagraniu udostępnionym przez hiszpańską Wyższą Radę Badań Naukowych (CSIC) widać podwodne organizmy pokryte popiołem i pyłem wulkanicznym.

Zagrożenie nie słabnie

Od wybuchu wulkanu na wyspie zniszczonych zostało ponad dwa tysiące budynków, a tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Władze regionu potwierdziły, że w piątek rano w południowo-zachodniej części La Palmy nakazano ewakuację kolejnych 150 osób z powodu zbliżania się rzeki lawy do zabudowań. Zagrożenie wzrosło w nocy z czwartku na piątek, kiedy dwa strumienie lawy schodzącej z Cumbre Vieja w kierunku Atlantyku połączyły się w jeden.

Autor:dd//rzw

Źródło: Reuters, PAP