Opary z Cumbre Vieja nad Polską. RCB: chmura gazu powoli się rozrzedza i rozmywa

Autor:
kw,
anw//rzw
Źródło:
IMGW, Reuters, tvnmeteo.pl, RCB

Z wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie od tygodni emitowane są hektolitry lawy i tumany toksycznych oparów. Nad Polską przemieszcza się chmura dwutlenku siarki, która znajduje się na wysokości około pięciu kilometrów. Jak podkreśliło w piątkowym komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), chmura "nie stanowi żadnego zagrożenia".

Wulkan Cumbre Vieja nieprzerwanie od 19 września emituje lawę i masę toksycznych oparów. Jak zapowiadał Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), w czwartek wieczorem nad centralne regiony Europy mogła napłynąć chmura dwutlenku węgla pochodzenia wulkanicznego.

Jeszcze w czwartek o sprawie informował też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podał, że chmura będzie przemieszczać się równoleżnikowo i swoim zasięgiem obejmie między innymi północno-wschodnią Polskę.

RCB: nie ma zagrożenia

W piątek komunikat w tej sprawie wydało RCB.

"Chmura dwutlenku siarki, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia" - podkreśliło na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie wskazano, że chmura nie ma znaczenia dla ruchu lotniczego. "Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny)" - podano. "Chmura gazu znajduje się teraz na wysokości około pięciu kilometrów, powoli się rozrzedza i rozmywa" - dodano.

- W obecnej chwili, patrząc pod kątem kierunku wiatru, nie widać, żeby toksyny bezpośrednio napływały do nas z tego obszaru. Jeśli jednak są, to w szczątkowej, bezpiecznej ilości - potwierdził synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Cumbre Vieja nie pierwszy raz "straszy" Polskę

W związku z zaniepokojeniem, jakie wzbudza erupcja na La Palmie w innych regionach Europy, w tym w Polsce, RCB już wcześniej uspokajało, że "niewielkie" jest prawdopodobieństwie wystąpienia kwaśnego deszczu.

Kwaśny deszcz to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6. Powstaje, gdy do atmosfery dostają się substancje, takie jak tlenki siarki, azotu i węgla wraz z dymami czy na przykład spalinami. W wyniku połączenia tych gazów z parą wodną w chmurach wytwarzają się kwasy.  

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł prawie cztery tygodnie temu. Od tego czasu nie przestaje wyrzucać z siebie materiału wulkanicznego. Lawa zalała już ponad 600 hektarów wyspy La Palma, zniszczyła około 1500 budynków. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

Autor:kw, anw//rzw

Źródło: IMGW, Reuters, tvnmeteo.pl, RCB