Burza Debi uderzyła w poniedziałek w zachodnie wybrzeże Irlandii. W wyniku przejścia żywiołu około 100 tysięcy domów i firm zostało pozbawionych prądu. W środkowo-zachodniej części kraju doszło do lokalnych powodzi. Teraz Debi zmierza w kierunku Wielkiej Brytanii.
Burza Debi nadciągnęła w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Wyspy Brytyjskie. Żywioł uderzył w Irlandię, przynosząc ze sobą silne podmuchy wiatru. W miejscowości Athenry w hrabstwie Galway zanotowano porywy osiągające prędkość 115 kilometrów na godzinę.
Z powodu burzy w ośmiu z 26 hrabstw Irlandii wprowadzono ostrzeżenia najwyższego stopnia, koloru czerwonego, oznaczające bezpośrednie zagrożenie życia. Przed południem przestały one obowiązywać. Teraz w mocy są alarmy pierwszego stopnia, które obejmują region od zatoki Belfast Lough do półwyspów Howth Head i Hook Head.
100 tysięcy domów bez prądu
Burza spowodowała szereg utrudnień w transporcie lotniczym i autobusowym. Odwołano część lotów, pociągi poruszały się z ograniczoną prędkością, na wielu liniach występują opóźnienia. W poniedziałek rano nie kursowały niektóre autobusy i tramwaje w Dublinie.
Około 100 tysięcy domów i firm jest pozbawionych prądu - poinformowała w poniedziałek po południu BBC. Dodano, że liczba ta ma wzrosnąć.
Towarzyszące burzy ulewne deszcze wywołały lokalne powodzie, zwłaszcza w zachodniej prowincji Connacht.
Debi nadciąga nad Anglię
Debi, czwarta w tym sezonie burza przechodząca przez Wyspy Brytyjskie, przesuwa się w kierunku Morza Irlandzkiego i Wielkiej Brytanii, choć jej prędkość słabnie. Brytyjska służba meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenia przed żywiołem. W północno-wschodniej Szkocji obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed opadami deszczu. W Anglii - żółte alerty przed opadami i silnym wiatrem. Burza Debi przechodzi przez Wyspy Brytyjskie w niespełna dwa tygodnie po poprzedniej, nazwanej Ciaran, która była przyczyną licznych powodzi i zakłóceń komunikacyjnych. Ale w odróżnieniu od kontynentalnej części Europy nie spowodowała ofiar śmiertelnych na Wyspach Brytyjskich.
Źródło: RTE, BBC, tvnmeteo.pl, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Louth County Council