Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1 doszło w sobotę rano w zachodniej części indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowała krajowa agencja meteorologiczna i geofizyczna (BMKG). Służby przekazały, że ranna została jedna osoba i uszkodzeniu uległy cztery domy. Niemal dwa tygodnie temu w prowincji Jawa Zachodnia silne trzęsienie ziemi spowodowało śmierć ponad 330 osób.

Epicentrum sobotniego trzęsienia znajdowało się w odległości około 52 kilometrów od miasta Garut. Indonezyjska agencja meteorologiczna i geofizyczna (BMKG) początkowo określiła jego siłę na 6,4. Następnie poinformowano, że trzęsienie miało magnitudę 6,1.

Agencja podkreśliła, że trzęsienie nastąpiło na dużej głębokości - 109 kilometrów - dlatego nie powinno wywołać dużych szkód. Ponad godzinę później w pobliżu na głębokości 107 km nastąpiło trzęsienie o znacznie mniejszej sile - 2,9.

Jedna osoba ranna

Jedna osoba została ranna, a cztery domy zostały uszkodzone w mieście Garut - podał Abdul Muhari, rzecznik indonezyjskiej agencji ds. łagodzenia skutków klęsk żywiołowych (BNPB)

Niektórzy mieszkańcy innych miast w prowincji Jawa Zachodnia relacjonowali, że silnie odczuli trzęsienie. Mężczyzna z miasta Bandung opowiadał, że gdy zatrzęsła się ziemia, na ulice wybiegli goście z hotelu. Wstrząsy były odczuwalne także w oddalonej o około 200 km od epicentrum stolicy kraju, Dżakarcie.

Google Maps

Dwa tygodnie po tragicznym trzęsieniu

Sobotnie trzęsienie nastąpiło prawie dwa tygodnie po tragicznym w skutkach płytkim trzęsieniu ziemi, które również nawiedziło zachodnią część Jawy. Wówczas epicentrum miało miejsce w dystrykcie Cianjur, około 120 kilometrów na południowy wschód od stolicy.

Wskutek kataklizmu zginęły 334 osoby. BNPB poinformowała w sobotę, że akcja poszukiwawczo-ratownicza została zakończona. Uszkodzonych zostało ponad 56 tysięcy domów, z czego ponad jedna trzecia doznały poważnych uszkodzeń. Zniszczonych zostało także 31 szkół, 124 miejsca kultu i trzy ośrodki zdrowia.

Czytaj też: Spędził dwie doby pod gruzami. Sześciolatek przeżył, ale stracił rodziców i babcię

Autor:ps

Źródło: Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: USGS