Upały dotarły do Hiszpanii. To największa fala gorąca o tej porze roku od 20 lat

Autor:
as
Źródło:
Reuters, AEMET

Fala upałów w Hiszpanii nie odpuszcza. Jak podaje krajowa agencja meteorologiczna AEMET, to najgorętsza wiosna od przynajmniej 20 lat. W niektórych punktach Półwyspu Iberyjskiego temperatura sięga nawet 40 stopni.

Upalna pogoda, która przez kilka dni ma panować w Hiszpanii, daje się we znaki mieszkańcom. W sobotę szczególnie gorąco było w dolinie rzeki Gwadalkiwir, nad którą leżą miasta przyciągające setki turystów - Sewilla i Kordoba.

40 stopni przed rozpoczęciem lata

Mimo temperatur sięgających 40 stopni Celsjusza, mieszkańcy Sewilli nie rezygnowali z aktywności. Wiele osób zdecydowało się na wyprawę bryczką po najbardziej rozpoznawalnych zabytkach miasta. W przerwach pomiędzy kursami woźnice dbali o schłodzenie zmęczonych koni. Sporą popularnością cieszyły się również chłodne napoje oraz stoiska z wachlarzami i parasolkami.

Jak zaznacza AEMET, takiej fali upałów przed rozpoczęciem kalendarzowego lata nie było w Hiszpanii o tej porze roku od ponad 20 lat. Agencja ostrzega, że temperatury jeszcze wzrosną. W dolinie rzeki Gwadiany termometry mogą po południu pokazać nawet 42 st. C, a w niedzielę - do 43 st. C.

Ostrzeżenia w wielu prowincjach

Za falę upałów odpowiedzialna jest masa gorącego powietrza znad Afryki Północnej, która napłynęła nad Hiszpanię. Synoptycy przewidują, że upały potrwają przynajmniej do środy.

Dla wielu prowincji wydane zostały również ostrzeżenia meteorologiczne. Na południowym wschodzie kraju obowiązują pomarańczowe alerty ostrzegające mieszkańców przed upałami. Dodatkowo, w niektórych częściach Hiszpanii mogą wystąpić silne porywy wiatru i burze.

Autor:as

Źródło: Reuters, AEMET

Pozostałe wiadomości