Juliette przyniosła ziąb i śnieg do Hiszpanii. Nawet na Baleary

Autor:
as,ps//rzw
Źródło:
Reuters, El Tiempo, tvnmeteo.pl

Hiszpania znalazła się w zasięgu burzy Juliette, która przyniosła ze sobą rekordowe opady deszczu, a także obfity śnieg. W poniedziałek biało zrobiło się w Kraju Basków, Katalonii, a nawet na Balearach. Do Hiszpanii napłynęło wyjątkowo zimne powietrze. We wtorek rano nieopodal Madrytu temperatura spadła do -15 stopni Celsjusza.

Przez północną i wschodnią Hiszpanię przechodzi śródziemnomorska burza Juliette. W efekcie tego w poniedziałek wieczorem ponad dwa tysiące obiorców pozostało bez dostępu do energii elektrycznej - poinformowały miejscowe władze.

Od niedzielnej nocy w wielu prowincjach pada śnieg, również w miejscach, które kojarzą się z ciepłą aurą. Biało zrobiło się między innymi na Majorce, największej wyspie archipelagu Balearów.

Opady śniegu pojawiły się również w niektórych dzielnicach Barcelony i mieście L’Hospitalet de Llobregat w zespole miejskim Barcelony - poinformowały lokalne media. Duże ilości śniegu pokryły wzgórze Tibidabo o wysokości 512 metrów nad poziomem morza, górujące nad Barceloną.

W prowincji Barcelona śnieg zanotowano także w miastach i gminach takich jak Gavà i Viladecans.

Gazeta "Diari de Tarragona" pokazała w swoich mediach społecznościowych nagranie padającego śniegu, który zaskoczył rybaków u wybrzeży tego miasta.

Obfite opady śniegu wystąpiły także w innych częściach Hiszpanii. Na niektórych obszarach prowincji Nawarra w zachodniej części Pirenejów śniegu spadło tak dużo, że doszło do problemów komunikacyjnych. Padało, ale nie tak intensywnie, w Pampelunie, stolicy prowincji czy w gminie Estella-Lizarra. 

Sypnęło też w sąsiedniej prowincji Álava. Lokalna stacja radiowa poinformowała o samochodach i dachach pokrytych śniegiem w mieście Vitoria-Gasteiz.

Czerwone alerty

W poniedziałek hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET ostrzegała o najtrudniejszych warunkach pogodowych na Balearach. W tej części Hiszpanii wciąż panuje niebezpieczna pogoda.

Na Majorce obowiązują czerwone i pomarańczowe alerty przed silnym wiatrem, rozwijającym w porywach prędkość nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Zgodnie z ostrzeżeniami AEMET opady śniegu i silne porywy wiatru utrzymają się w niektórych regionach Hiszpanii do środowego popołudnia.

Rekordowe ulewy

Burza przyniosła ze sobą również intensywne opady deszczu. Na wielu stacjach pomiarowych pobite zostały rekordy dziennej sumy opadów. W miejscowości Sant Llorenç des Cardassar na Balearach w ciągu 24 godzin spadło aż 165,7 litra wody na metr kwadratowy.

Duży mróz

Jak podała AEMET, we wtorek o poranku w Molina de Aragón w środkowej Hiszpanii odnotowano "anormalnie niską temperaturę". Wyniosła ona -15,8 stopnia Celsjusza. Do -15 st. C temperatura spadła również w mieście Guadalajara, oddalonym 68 kilometrów na północny wschód od stolicy Hiszpanii, Madrytu.

AEMET dodała, że wyjątkowo niskie wartości na termometrach mogą utrzymywać się we wschodniej części półwyspu.

Autor:as,ps//rzw

Źródło: Reuters, El Tiempo, tvnmeteo.pl