Badacze z całego świata sądzili dotychczas, że największą formacją, powstałą w wyniku uderzenia meteorytu, jest Xiuyan - krater położony w prowincji Liaoning w Chinach. Najnowsze obserwacje naukowców z NASA potwierdziły jednak, że mianem tym należy określać krater Yilan z chińskiej prowincji Heilongjiang. Co ciekawe, struktura ma kształt półksiężyca i może liczyć nawet 53 tysiące lat.
Formacja w kształcie półksiężyca położona w północno-wschodnich Chinach to największy krater na Ziemi, który powstał w wyniku uderzenia meteorytu.
Naukowcy Obserwatorium Ziemskiego NASA już w lipcu 2021 roku informowali, że struktura geologiczna w chińskiej prowincji Heilongjiang powstała w wyniku uderzenia skały kosmicznej. Zespół opublikował niedawno nowe badania dotyczące tego krateru. Światło dzienne ujrzały w czasopiśmie akademickim "Meteoritics and Planetary Science".
Specyficzna, granitowa warstwa
Krater Yilan ma około 1,85 kilometra średnicy i prawdopodobnie powstał około 46-53 tysięcy lat temu. By to określić, naukowcy skorzystali z datowania radiowęglowego węgla drzewnego i organicznych osadów jeziornych z tego miejsca. Oprócz tego wwiercono się w centrum formacji, by pobrać próbki osadów.
Okazało się, że pod stumetrową warstwą osadów jeziornych i bagiennych znajdują się granitowe fragmenty, zestalone ze sobą w całość. W tej skale wyraźnie widoczne są ślady, świadczące o uderzeniu meteorytu.
W niektórych miejscach skały widać oznaki stopienia i rekrystalizacji, które mogły zostać spowodowane przez wysoką temperaturę przy uderzeniu. Granit gwałtownie się rozgrzał, a następnie ochłodził. W kilku innych miejscach widać także charakterystyczne wzory z kwarcu.
Zespół odkrył również fragmenty szkła, z których część podziurawiona była maleńkimi otworami zrobionymi przez bąbelki gazu. Zgodnie z oświadczeniem NASA te cechy także wskazują, że jest to miejsce, w którym w przeszłości doszło do bardzo intensywnego oddziaływania termicznego.
Tylko północna część
Co ciekawe, krater nie ma południowej części. Według jednego z autorów artykułu - Chena Minga z Instytutu Geochemii w Guangzhou - takie półksiężycowe formacje są stosunkowo rzadkie na naszej planecie. Naukowcy chcą zbadać teraz, jakie procesy sprawiły, że jego część zniknęła.
Wśród rekordowych kraterów wyróżnić można także Xiuyan, położony w prowincji Liaoning w Chinach. Jego średnica wynosi 1,8 km, ale wiek nie został oszacowany. Dotychczas sądzono, że to on zasługuje na miano największego krateru na świecie. Inna duża formacja - Krater Barringera - jest zlokalizowana w Arizonie. Średnica tego obiektu ma 1,2 kilometra, a wiek określono na około 49-50 tysięcy lat.
Źródło: livescience.com, earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: earthobservatory.nasa.gov